Nowelizacja rozszerza listę obiektów objętych regulacjami ustawy, pierwotnie przyjętej w 2009 r. w celu uproszczenia i przyspieszenia procedur towarzyszących budowie terminala LNG i związanej z nim innej strategicznej infrastruktury, m.in. gazociągów.

Przyspieszenie wynikać ma z możliwości zastosowania natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych oraz skrócenia terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, czy braku konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego.

Zmiany w regulacjach były konieczne, gdyż wcześniejsze przepisy budziły wątpliwości interpretacyjne.

Rozszerzenie działania ustawyma usprawnić politykę dywersyfikacji źródeł gazu ze strategicznym celem zapewnienia od 2022 r. możliwości całkowitego zastąpienia gazu z Rosji importem z innych kierunków. Dlatego objęto nowymi przepisami nie tylko obiekty związane bezpośrednio z przesyłem gazu, ale też infrastrukturę dodatkową, taką jak: sieci i przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne, infrastrukturę drogową lub kolejową, nabrzeża, place składowe, obiekty magazynowe, budynki produkcyjne, montownie, wytwórnie.

Na terenie terminala powstać ma również kogeneracyjne źródło energii zasilane gazem, baz bunkrowania i przeładunku LNG na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego czy budowę instalacji satelitarnych LNG zasilających sieć gazową wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi.

W przyszłości Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście będzie mógł też zlecić budowę infrastruktury umożliwiającej zamontowanie instalacji do przesyłu gazu wraz z urządzeniami do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym. Chodzi tu o planowaną rozbudowę terminala o drugie nabrzeże i urządzenia do przeładunku i bunkrowania LNG.

Zapisano w ustawe także możliwość budowych nowych gazociągów, w tym m.in. łączących Baltic Pipe z węzłem lub tłocznią czy interkonektor z Ukrainą. To jednak niejedyny wpis dotyczący Baltic Pipe: koszty realizacji tej inwestycji będą mogły zostać uwzględnione w taryfie Gaz-Systemu, operatora systemu przesyłowego gazu. Kosztami uzasadnionymi, które bierze się pod uwagę przy ustalaniu taryf, staną się koszty budowy i eksploatacji Baltic Pipe oraz niezbędnej infrastruktury, również zlokalizowanych na wodach terytorialnych lub w wyłącznej strefie ekonomicznej państw innych niż Polska.

Do wyżej opisanych kosztów zaliczono też przypadającą na Gaz-System część kosztów budowy, utrzymania i eksploatacji tłoczni gazu leżącej na terenie Danii.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przeczytaj także: Gazociąg Siła Syberii: budowa kluczowego odcinka zbliża się do końca