Przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca tego roku prace na odwiercie Przemyśl-49 polegały na jego pogłębieniu o około 200 m, do horyzontu VIIIa. W efekcie PGNiG uzyskało zwiększony przypływ gazu, który pozwala szacować roczną produkcję z odwiertu na 25 mln m3 gazu wysokometanowego. Otwór Przemyśl-49 został odwiercony w 1969 r. Przed pogłębieniem wydobywano z niego 0,5 mln m3 surowca rocznie – przekazała spółka. 

Przemyśl-49 zostanie włączony do sieci kopalni Przemyśl-Zachód dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury przesyłowej, ma się to odbyć w zaledwie miesiąc. Tym samym stanie się on pierwszym odwiertem produkującym przemysłowo gaz z horyzontu VIIIa.

Wyniki badań geologicznych, które przeprowadziliśmy dwa lata temu, wskazują, że w nieeksploatowanym dotąd horyzoncie VIIIa znajdują się duże zasoby gazu. Jednym ze sposobów, aby po nie sięgnąć, jest rewitalizacja już istniejących odwiertów. Wykorzystujemy do tego innowacyjne rozwiązania poprawiające efektywność wierceń – powiedział prezes Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Kolejnym odwiertem poddanym rewitalizacji będzie Przemyśl-47, który został zlikwidowany w 2000 r.

PGNiG funkcjonuje na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.