Procedura zakupu akcji Unipetrolu została wszczęta w połowie grudnia ub.r. W lutym PKN Orlen zrealizował płatności na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych – wartość przeprowadzonych transakcji wyniosła około 3,5 mld zł. W czerwcu koncern otrzymał zgodę od Czeskiego Banku Narodowego na wykup pozostałych akcji.

Celem wszystkich procesów integracyjnych jest tworzenie podmiotu, który będzie działał znacznie sprawniej jako całość i który wzmocni pozycję  na konkurencyjnym rynku. Zakup Unipetrolu oznacza wzmocnienie Grupy Orlen. Wraz z planowanym przejęciem Grupy Lotos pozwoli nam skuteczniej konkurować na wymagającym europejskim rynku – powiedział Daniel Obajtek, prezes polskiego koncernu.


Jak dodał szef Orlenu, spółka działa w kierunku rozwoju części petrochemicznej swojej działalności produkcyjnej. Jednym z ważniejszych projektów w tym obszarze jest budowa instalacji polietylenu PE3 w Litvinovie. Właśnie ta jednostka produkcyjna znacząco wzmocni pozycję Unipetrolu w dynamicznie rozwijającym się segmencie petrochemicznym zarówno w Republice Czeskiej, jak i na poziomie całej Grupy Orlen – dodał Obajtek.

Unipetrol to największy czeski koncern rafineryjno-petrochemiczny. Jest właścicielem rafinerii w Litvinowie i Kralupach, spółki Spolana, która jest jedynym producentem PCW i kaprolaktamu w Czechach oraz sieci ponad 400 stacji paliw Benzina.

PKN Orlen to międzynarodowa grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej. W ramach grupy kapitałowej zarządza sześcioma rafineriami i największą siecią paliw w Europie Środkowej (2700 stacji). Jest producentem petrochemikaliów, działa także w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów – prace prowadzi obecnie w obrębie 20 bloków koncesyjnych położonych w ośmiu województwach. Koncern realizuje także inwestycje energetyczne, m.in. w elektrociepłowniach we Włocławku oraz Płocku.

Przeczytaj także: PKN Orlen chce mieć system blendingu ropy naftowej