Celem projektu jest uruchomienie sprzedaży wodoru o bardzo wysokiej czystości (99,999%), który mógłby być wykorzystywany przede wszystkim przez środki transportu miejskiego. Wodór umożliwia bowiem daleki zasięg pojazdu (450 km) bez konieczności dodatkowego ładowania oraz ogranicza koszty inwestowania w dodatkową infrastrukturę sieci elektroenergetycznych – podał koncern.

Lotos podpisał już listy intencyjne z dwoma gminami (Miasta Gdynia oraz Wejherowa), które mogłyby otrzymywać dostawy wodoru do napędu autobusów z ogniwami paliwowymi. Obliczono, że autobus wodorowy zużywałby w ciągu roku taką ilość paliwa, jaką zakład Lotosu produkuje w ciągu godziny. Mimo iż taki wodór należy jeszcze oczyścić (stąd potrzeba budowy instalacji), zastosowanie tego paliwa jest wysoce opłacalne – i to nie tylko w transporcie drogowym, ale także w przemyśle, m.in. informatycznym i spożywczym.

Obecnie rafineria Lotosu w Gdańsku produkuje około 13 ton wodoru na godzinę. Realizacja projektu EFRA pozwoli zwiększyć produkcje do ponad 16,5 tony w ciągu godziny.

Projekt Grupy Lotos i Lotos Paliwa otrzymał dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Jego wysokość to 2 mln EUR.

Grupa Lotos to koncern zajmujący się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą. Jest właścicielem rafinerii w Gdańsku oraz kilkunastu spółek, m.in. Lotos Paliwa, Lotos Upstream, Lotos Straż czy Lotos Asfalt. Spółka ma zostać w przyszłości przejęta przez PKN Orlen.

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem – jest kolejny krok