Strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie – powiedział prezes Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

Informacje geologiczne o strukturze nowego złoża pozyskano podczas drążenia wyrobisk dołowych oraz pogłębiania szybu 1 Bzie. Spółka liczy na to, że dzięki tej inwestycji będzie mogła realizować plany ujęte w nowej strategii. By złoże Bzie-Dębina 2-Zachód mogło służyć rozwojowi JSW, trzeba zdobyć dokładne dane dotyczące miąższości zalegających w nim pokładów węgla oraz jego jakości.

W czerwcu br. zarząd spółki podjął decyzję o wykonaniu pięciu otworów badawczych z powierzchni; głębokość każdego z nich miała wynieść 1,3 km. Aby potwierdzić bardzo dobrą jakość węgla przed dotarciem do parcel eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi, konieczne jest odwiercenie powierzchniowych otworów badawczych. Wyniki pomogą nam zinterpretować budowę złoża, a także ułatwią weryfikację wytyczonych obecnie kierunków przyszłej eksploatacji. Korzystamy z najlepszych narzędzi, aby mieć pewność, co do jakości i parametrów złoża – wyjaśnił zastępca prezesa ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.


Na październik zaplanowano rozpoczęcie wiercenia pierwszych trzech otworów, prace wiertnicze w obrębie pozostałych dwóch ruszą dopiero w listopadzie. Zgodnie z harmonogramem wiercenia mają zakończyć się w I kwartale 2019 r.

Grupa JSW, notowana od 7 lat na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW),to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej (UE).

Przeczytaj także: PKN Orlen odkrył nowe złoże gazu