Nabycie 100% własności Lotosu prezes spółki zapowiedział w wywiadzie dla TVP Info. Choć spodziewano się takiego obrotu spraw, prezes PKN Orlen nigdy oficjalnie nie potwierdził, że w trzecim etapie zakładana jest wymiana akcji i przejęcie 100% kontroli na Grupą Lotos.

Obajtek pytany, jak przebiegają prace nad połączeniem z Grupą Lotos, zapewnił, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w ramach prowadzonego procesu prenotyfikacji, PKN Orlen przesłał w połowie sierpnia do Komisji Europejskiej komplet analiz dotyczących koncentracji – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Koncern do końca listopada ma przekazać do Komisji Europejskiej (KE) wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie Lotosu. Jak potwierdza Obajtek, rozmowy z przedstawicielami unijnych instytucji idą zgodnie z planem. Szef płockiej spółki przewiduje, że decyzja Komisji zostanie wydana w pierwszej połowie 2019 r. Jeżeli tak się stanie, w trzecim kwartale 2019 r., będzie można rozpocząć procedurę przejęcia Lotosu.

Historia fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos

W lutym br. prezes Orlenu Daniel Obajtek i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisali list intencyjny ws. nabycia przez Orlen minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Decyzja ta wzbudziła ogromne emocje, szczególnie na Pomorzu, gdzie działa Lotos. W marcu radni woj. pomorskiego w specjalnej uchwale napisali m.in., że konsolidacja może doprowadzić do powstania monopolu w sektorze paliw płynnych w kraju. Zauważyli też, że połączenie firm może uszczuplić budżetu województwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych może sięgnąć nawet 39 mln zł rocznie (kwota podatku za 2017 r.), co w poprzednim roku stanowiło około 9% dochodów własnych województwa.


Minister Tchórzewski, pytany o koncepcje procesu konsolidacji, odparł, że celem jest konsolidacja firmy, a nie tylko zakup tej jednej trzeciej udziałów (...) Dzisiaj jeszcze analizujemy co zrobić, ażeby ta konsolidacja była szybsza. Zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest skupienie się na wizji przyszłości firmy, a nie na szczegółach dotyczących układu pomiędzy spółkami.

Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to  mnie, jako ministrowi energii  aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach  nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich – wskazał Tchórzewski.

PKN Orlen posiada m.in. sześć rafinerii, w tym trzech w Polsce (w Płocku, Trzebini i Jedliczu). Grupa Lotos to właściciel zlokalizowanej w Gdańsku jednej z najnowocześniejszych europejskich rafinerii.

Przeczytaj także: Orlen połączył siły z KAS – pomaga wykrywać nielegalne paliwa