W październiku 2018 r. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zaczęła wykonywać odwierty badawcze w obszarze górniczym „Bzie-Dębina-2 Zachód”. Każdy z pięciu otworów ma osiągnąć głębokość 1300 m. Dwa z nich osiągnęły już około 70% zakładanej głębokości, a trzy pozostałe – od 30% do 55%. Są już pierwsze efekty odwiertów.
Odwierty w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód”. Fot. JSW
Uzyskany w trakcie wiercenia rdzeń z pokładów węgla trafia do Centralnego Laboratorium Pomiarowo–Badawczego JSW. Badania będą prowadzone przez kolejne trzy, cztery miesiące, są już jednak pierwsze ich efekty. Jak podała JSW, dwa z pięciu otworów badawczych dotarły już do węglonośnych warstw karbonu. Nawiercono pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m, a więc spełniający kryteria przemysłowej opłacalności wydobycia.
Wszystkie wyniki mają pomóc lepiej sprawdzić budowę geologiczną złoża „Bzie-Dębina 2-Zachód”, sposób jego zalegania i zweryfikować tektonikę występującą w złożu.
Pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie. Nasza strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego – wyjaśnia Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.
Przeczytaj także: JSW chce produkować nanostruktury węglowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.