Na 12 lutego br. zaplanowano odbiór kolejnej dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA. LNG przypłynie do Świnoujścia metanowcem o nazwie Flex Rainbow, a ładunek został zakupiony w ramach transakcji spotowej. 64 tys. ton surowca po regazyfikacji da około 90 mln m³ gazu ziemnego.
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen / Adobe Stock
Ładunek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zamówiło u spółki Centrica. Gaz trafi do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, gdzie zostanie poddany regazyfikacji.
To nie pierwsza dostawa LNG typu spot z kierunku amerykańskiego. W tym roku ze Stanów Zjednoczonych przypłynęły już trzy ładunki. 2019 to także rok, w który m rozpocząć się mają regularne dostawy LNG z USA na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy. To pokłosie jednej z czterech umów, które PGNiG podpisało z amerykańskimi firmami w ub.r.
W tym roku skroplony gaz ziemny otrzymaliśmy również dwukrotnie z Kataru. Kolejna dostawa (na podstawie długoterminowego kontraktu z Qatargas) z tego kierunku planowana jest na 10 marca.
Dostawa, która przypływa 12 lutego, jest już trzecią dostawą spotową w tym roku, a jedenastą tego typu od początku działalności terminalu w Świnoujściu. Kontrakty spot to efekt prac naszego zespołu tradingowego pracującego w Londynie, który analizuje sytuację na globalnym rynku i prognozuje dalszy wzrost liczby korzystnych ofert na dostawy LNG – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A. ds. handlowych.
Przeczytaj także: Kolejne odwierty PGNiG. Będzie większa produkcja?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.