• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prezydent podpisał umowę dot. Baltic Pipe

Opublikowano: 09-04-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Kancelaria Prezydenta podała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, podpisanej w Katowicach 11 grudnia 2018 r.


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Baltic Pipe. Źródło: Pio Si/Adobe Stock Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Baltic Pipe. Źródło: Pio Si/Adobe Stock

Celem ustawy jest wyrażenie zgody Parlamentu na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, podpisanej w Katowicach dnia 11 grudnia 2018 r.

Rzeczona umowa, podpisana w stolicy woj. śląskiego, potwierdza, iż Gaz-System, tj. polski operator przesyłowy gazu, będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe aż po wybrzeże Danii, do tzw. ostatniego suchego spawu. uprawnionym do zatwierdzenia taryfy operatora polskiego systemu przesyłowego gazowego, uwzględniającej poniesione przez tego operatora i określone w umowie koszty, będzie właściwy organ regulacyjny w Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontrakt obejmuje też tłocznię gazu Everdrup na wyspie Zelandia. Jej właścicielem i operatorem będzie duński operator Energinet, jednak Gaz-System będzie partycypował w kosztach jej budowy. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami polski operator w pełni sfinansuje budowę całej podmorskiej części gazociągu. 

Zgodnie z zapisami umowy, Polska i Dania będą wspierać obie spółki w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby mógł być ukończony do 1 października 2022 r. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Planowana trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System Planowana trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim i realizowany już od wielu lat przez Polskę (poprzez spółkę Gaz-System) i Danię (poprzez spółkę Energinet). Eksploatacja nowego rurociągu przynieść ma korzyści całemu regionowi. Zadaniem planowanego, 900-kilometrowego gazociągu, ma być połączenie złóż gazu znajdujących się na norweskim szelfie kontynentalnym z systemem przesyłowym gazu w Polsce. Powstająca infrastruktura to, poza podmorskim gazociągiem międzysystemowym Dania–Polska, terminal odbiorczy, gazociąg złożowy łączący system norweski z systemem duńskim, tłocznia gazu na Zelandii, interkonektory i gazociągi krajowe. 

Przeczytaj także: Turecki Potok popłynie z Bułgarii do Serbii

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!