• PGNiG sprzedało ukraińskiej firmie skroplony gaz ziemny zakupiony w USA
  • Surowiec przypłynie w listopadzie br. i po regazyfikacji zostanie przesłany na Ukrainę
  • Możliwości eksportowe w tym kierunku wzrosną po zwiększeniu przepustowości gazociągów biegnących ze Śląska na Podkarpacie

Metanowiec z ładunkiem przypłynie do terminala LNG w Świnoujściu na początku listopada br. Skroplony gaz ziemny po regazyfikacji wtłoczony zostanie do polskiego systemu przesyłowego w Świnoujściu, a następnie przekazany na Ukrainę przez graniczne połączenie gazociągowe w Hermanowicach do ERU. Dostawa do ukraińskiego partnera będzie realizowana do końca 2019 – czytamy w komunikacie.

PGNiG zbudowało przez ostatnie trzy lata szerokie kompetencje na rynku LNG. Mamy możliwość zakupu LNG na konkurencyjnych warunkach od wiarygodnych dostawców z całego świata. Dysponujemy również całą przepustowością w terminalu w Świnoujściu – w przyszłym roku oczekujemy 39 dostaw – oraz dostępną przepustowością w systemie gazociągów w Polsce i na jej granicach. To czyni z PGNiG naturalnego partnera do współpracy na rzecz budowy nowoczesnego i bezpiecznego rynku gazu w naszej części Europy. Kilkuletnia współpraca z naszymi partnerami z ukraińskiego ERU jest tego najlepszym dowodem – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.


Na razie ograniczeniem możliwości eksportowych na Ukrainę jest przepustowość gazociągów w Polsce na kierunku ze Śląska do Podkarpacia. Według PGNiG powinny zostać rozbudowane najpóźniej w 2021 r.

ERU zakupiony gaz ziemny wprowadzi do systemu i zmagazynuje, by zapewnić dostawy w sezonie zimowym. Spółka podkreśla, że dzięki temu działa na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa energetycznego kraju na czas niepewnej i szczególnie ryzykownej nadchodzącej zimy przełomu.

Import LNG wciąż rośnie. W 2016 r. skroplony gaz miał 8,5% udział w strukturze importu, podczas gdy w roku ubiegłym już 20%. Od rozpoczęcia działalności terminalu w Świnoujściu PGNiG odebrało już blisko 70 ładunków LNG o łącznym wolumenie ok. 7,5 mld m sześc. po regazyfikacji. Coraz więcej ładunków przypływa do Polski z USA. Podczas gdy w 2018 roku PGNiG przyjęło jedną dostawę spotową amerykańskiego LNG, do końca sierpnia 2019 roku odebrało już cztery dostawy spotowe, a ponadto jedną w ramach kontraktu średnioterminowego oraz jedną w ramach kontraktu długoterminowego – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: 6 września Polska zacznie łączyć się ze Słowacją... gazociągiem