Wojewoda podlaski wydał pierwsze pozwolenie na budowę dla południowego odcinka gazociągu łączącego systemy przesyłowe Polski i Litwy (ang. GIPL - Gas Interconnection Poland–Lithuania).
System przesyłowy. Fot. Gaz-System
- Można rozpocząć budowę 32 km południowego odcinka gazociągu Polska-Litwa
- Łączna długość poludniowej części GIPL wyniesie 158 km
- Zakończenie budowy całości gazociągu po polskiej stronie zaplanowano na 31 grudnia 2021 r.
Budowę gazociągu podzielono na dwa odcinki. Pierwszy, północny o długości 185 km zostanie poprowadzony od Zespołu Zaporowo Upustowego (ZZU) Rudka-Skroda do granicy z Litwą, natomiast drugi odcinek południowy będzie zbudowany od tłoczni w Hołowczycach do ZZU Rudka-Skroda. Jego długość to około 158 km.
Wydane zezwolenie jest jednym z czterech i dotyczy budowy około 32 km gazociągu południowego na terenie gmin: Śniadowo, Łomża oraz Nowogród w powiecie łomżyńskim i gminy Mały Płock w powiecie kolneńskim.
Północy odcinek gazociągu ma już wydane zarówno wszystkie decyzje lokalizacyjne jak i pozwolenia na budowę. Cały gazociąg będzie położony na terenach woj. mazowieckiego, fragmencie warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Budowa całości gazociągu Polska-Litwa po stronie polskiej ma zakończyć się pod koniec grudnia 2021 r.
Operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Litwy 24 maja 2018 r. podpisali umowę Connection Agreement regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Zawarcie umowy stanowi wspólne zobowiązanie stron do budowy interkonektora.
Transgraniczny gazociąg wysokiego ciśnienia połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Strony projektu to Gaz-System S.A. – operator polskiego systemu przesyłowego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Łącza długość gazociągu po polskiej stronie wyniesie 343 km, a po litewskiej około 165 km.
Przewidywane koszty budowy wyniosą 558 mln EUR, z czego 422 mln EUR poniosłaby strona polska, a 136 mln EUR strona litewska.
Przeczytaj także: Sąd UE ograniczył monopol Gazpromu w wykorzystaniu gazociągu OPAL
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.