Ten projekt to kluczowy element realizowanego przez spółkę korytarza gazowego Północ–Południe. Węzeł w Strachocinie umożliwi elastyczne sterowanie przepływami gazu na południu Polski, w tym także eksport do naszych sąsiadów. Wraz z rozbudową sieci krajowej stanowić ma podstawę do rozpoczęcia funkcjonowania w obrębie Polski hubu gazowego. Pozostałe realizowane projekty w tym regionie, takie jak gazociągi:  Hermanowice-Strachocina, Strachocina–Pogórska Wola, Pogórska Wola–Tworzeń czy interkonektory Polska–Słowacja i Polska–Ukraina, mają  zwiększyć dostępność gazu ziemnego dla odbiorców.

Zakres realizacji  inwestycji obejmuje budowę nowego węzła rozdzielczo-pomiarowego Strachocina i gazociągu o średnicy DN700, łączącego projektowany węzeł z istniejącym już węzłem Strachocina. Budowany węzeł oraz układ gazociągów ma być przystosowany do dwukierunkowego (rewersyjnego) przesyłu gazu, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw.

Nowy rurociąg przesyłowy połączony zostanie z następującymi projektowanymi gazociągami wysokiego ciśnienia:

  • DN700 Hermanowice–Strachocina,
  • DN1000 Strachocina–Pogórska Wola
  • DN1000 Strachocina–granica RP.

Zamontowane w obrębie infrastruktury zostaną uniwersalne śluzy nadawczo-odbiorcze, służące do tłokowania wspomnianych gazociągów.

Wykonawcą robót budowlanych będzie firma Control Process S.A. Nadzór inwestorski nad budową węzła będzie sprawowała firma SGS Polska sp. z o.o. Zakończenie prac planowane jest na 2021 r.

Przeczytaj także: Jest pierwszy gazociąg, który rozprowadzi gaz z Baltic Pipe