Oświadczenie woli przekazano spółkom PAO Gazprom i OOO Gazprom Export.

W komunikacie giełdowym spółka podkreśla, że zgodnie z zapisami Kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 r. na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r.

Zarząd ocenia, że podjęte przez Grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 r., realizowane zgodnie z obowiązującą Strategią Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r., w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.

Kontrakt podpisano w 1996 r., w późniejszych latach był wielokrotnie aneksowany. Strona rosyjska narzuciła w niej klauzulę „take-or-pay” (bierz lub płać), a PGNiG, przy z przewidzianych dostaw około 10 mld m3 gazu rocznie, PGNiG musi odbierać w tym okresie co najmniej 8,7 mld m3 zakontraktowanego surowca.

Gazociąg jamalski powstał na podstawie umowy polsko-rosyjskiej z 1993 r. Budowa w Polsce rozpoczęła się w 1996 r. (tzw. pierwszy spaw), a zakończyła w 2006 r. uruchomieniem tłoczni gazu Zambrów. W Polsce dlugość gazociągu wynosi 684 km. Jego częścią jest pięć tłoczni gazu ziemnego. Jego przepustowość wynosi około 33 mld m3 gazu rocznie.

Przeczytaj także: Najwyższa kara w historii UOKiK. Sprawa dotyczy Nord Stream 2