Budowa zakończona: rozpoczęła się faza eksploatacji Poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, która przez najbliższych 25 lat będzie zarządzana przez spółkę SUEZ Zielona Energia.
Poznań: ITPOK może rozpocząć pracę. Fot. Hochtief Polska
Spalarnia pozwoli na redukcję aż o 80% ilości składowanych odpadów komunalnych z Poznania i dziewięciu ościennych gmin. Obsłuży obszar zamieszkany przez ponad 740 tys. osób.
Po uruchomieniu ma spalać aż 210 tys. ton odpadów rocznie, jednocześnie wytwarzając energię cieplną, która miejską siecią ciepłowniczą trafi do mieszkańców Poznania - oraz energię elektryczną, która zaopatrzy krajową sieć elektroenergetyczną.
Przychody ze sprzedaży obu rodzajów energii zasilą budżet Poznania.
- Poznańską instalację wyposażono w technologię rusztową, która dzięki wieloletniej optymalizacji i udoskonalaniu zapewnia wysoką skuteczność procesu i spełnianie surowych norm środowiskowych. Bezpieczeństwo emisji spalin gwarantują zastosowane sprawdzone metody ich oczyszczania, dzięki temu ITPOK jest bezpiecznym i nieuciążliwym sąsiadem - mówi w komunikacie Jean-Michel Kaleta, członek zarządu SUEZ Zielona Energia.
Duże wyzwanie
Jednym z głównych elementów spalarni jest znajdujący się w ziemi bunkier o pojemności wystarczającej na zgromadzenie zapasu odpadów na osiem dni nieprzerwanej pracy. Ma formę żelbetowej skrzyni o wymiarach w rzucie 16,30 x 35,30 m, głębokości 8 m i 20 m wysokości składowania.
Ściany bunkra zajmują powierzchnię około 13 tys m2, a ich wysokość sięga 35 m.
Z kolei ściany pylonu komunikacyjnego mają 43,5 m wysokości. Budowa bunkra z pylonem trwała około pięciu miesięcy. Przy powstawaniu ścian bunkra zastosowano metodę szalunku ślizgowego. Przy montażu konstrukcji w deskowaniu ślizgowym zużyto około 4 300 m3 betonu.
Potem zamontowano stalową konstrukcję budynku kotłów z liniami technologicznymi i wykonano konstrukcję żelbetową budynku administracyjnego.
Powierzchnia zabudowy całej ITPOK wynosi 11 535 m2. Do budowy zużyto łącznie 19 tys. m3 betonu monolitycznego oraz 3 tys. ton stali zbrojeniowej.
Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, ITPOK jest pierwszym w Polsce projektem zrealizowany w formule PPP.
Partner publiczny to Miasto Poznań. Z kolei partner prywatny to firma SUEZ Zielona Energia, która prace projektowe i budowlane zleciła konsorcjum - Hitachi Zosen Inova (w zakresie technologii), Hochtief Polska i Hochtief Solutions (roboty budowlane).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.