Wniosek w tej sprawie, w imieniu inwestora, czyli Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawa, złożyła firma Sweco Consulting.

O rozbudowie warszawskiej spalarni

W wyniku realizacji zadania w stolicy powstanie największa w skali kraju spalarnia odpadów. Po przeprowadzeniu modernizacji jej wydajność wyniesie około 305 ton odpadów rocznie. Na terenie oczyszczalni powstaną dwie linie spalania, które będą pracować 24 godz. na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Nominalna moc elektryczna brutto przy pracy w 100% kondensacji wyniesie 23 MWe, a moc cieplna przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych 54 MWt – podano w komunikacie.

Na terenie zakładu powstanie także automatyczna sortownia (o wydajności 60 tys. ton/rocznie) oraz instalacja waloryzacji żużli wraz z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych będzie (jej moce przerobowe to 100 000 Mg żużli zakotłowych/rocznie).

Koszt rozbudowy i modernizacji spalarni to około 1,1 mld zł. Zakończenie prac zostało zaplanowane na koniec 2020 r.

Spalarnie w Polsce

Na terenie kraju istnieje kilka nowoczesnych spalarni. Wśród nich wymienić należy te położne w Krakowie, Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie czy Poznaniu. Taki zakład ma też powstać w Szczecinie, jego budowa została rozpoczęta. Jednak wykonawca prac 14 czerwca 2016 r., czyli pół roku przed planowanym zakończeniem inwestycji, odstąpił od umowy. W chwili obecnej inwestor prowadzi działania, które pozwolą na dokończenie budowy.

Przeczytaj także: "Oczyszczalnia ścieków w Opolu przejdzie modernizację"