Budowa i działanie

Gazowa absorpcyjna pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zasadniczo samo ciepła nie produkuje, a jedynie wykorzystuje i przetwarza energię pozyskaną z bezpośredniego otoczenia. Jego zadaniem jest transport ciepła ze środowiska odnawialnego o znacznie niższej temperaturze, inaczej nazywanego „dolnym źródłem”, którym może być woda, powietrze lub ziemia do otoczenia o wyższej temperaturze zwanego także „górnym źródłem” po wcześniejszym podwyższeniu temperatury czynnika roboczego.

Zbudowane są na podstawie doskonale szczelnego układu absorpcyjnego, którego elementem napędowym jest ciepło, które powstaje podczas spalania palnika gazowego. I to gaz jest ich głównym paliwem. Elementem, który w tym układzie przenosi ciepło z dolnego do górnego źródła, jest roztwór wody oraz amoniaku.

Gazowe pompy ciepła występują w wielu typach np.

Gazowe pompy ciepła najczęściej wykorzystuje się do wytworzenia wody o temperaturze w okolicach 65 st. Celsjusza i wody lodowej w temperaturze oscylującej około 3 st. Celsjusza. Ponadto pompy tego typu wykazują znacznie wyższą wydajność w porównaniu z najlepszymi nawet kotłami gazowymi. Dzięki temu oszczędzamy paliwo oraz spadają nam koszty eksploatacji.

Firma Gazuno oferuje kilka rodzajów tego typu gazowych pomp ciepła, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów z racji na doskonałą jakość wykonania oraz wysoką skuteczność pracy. W ofercie Gazuno znajdziemy także kotły kondensacyjne stanowiące doskonałe uzupełnienie gazowych pomp ciepła.


Gdzie wykorzystamy gazowe pompy?

Układy grzewcze oparte o nowoczesne gazowe pompy ciepła można zasadniczo wykorzystywać w budynkach o każdej kubaturze. Ich skuteczność będzie tak samo wysoka w domu jednorodzinnym, jak i w hali sportowej czy budynku użyteczności publicznej. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że rozwiązania oparte o tego typu pompy ciepła można zastosować nie tylko w nowo budowanych obiektach, ale także w budynkach, które już istnieją. Co ważne, nie trzeba szukać w istniejącym budynku dużego pomieszczenia, które będzie spełniało funkcję techniczną, wystarczy niewielka przestrzeń, ponieważ urządzenia z powodzeniem montuje się także na zewnątrz obiektów. Dzięki takiej termomodernizacji są one w stanie znacząco podnieść swoją efektywność energetyczną a przez to obniżyć koszty bieżącego ogrzewania nawet o 40%.

W obliczu mnogości źródeł finansowania dla rozwiązań ekologicznych warto zastanowić się nad ogrzewaniem czerpiącym ze źródeł odnawialnych. Dzięki niemu oszczędzimy nasze pieniądze i zostawimy ten świat czystym dla przyszłych pokoleń.