Zakupione autobusy to 17 bezemisyjnych pojazdów w wersji 12-metrowej oraz trzy autobusy przegubowe nowej generacji. Pojazdy do Krakowa dostarczyła firma Solaris Bus & Coach S.A. na podstawie umowy podpisanej w kwietniu 2016 r. (w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) na dostawę „107 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów miejskich”.

Wszystkie pojazdy, które trafiły do Krakowa w ramach sierpniowej dostawy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wśród pojazdów dostarczonych do Krakowa znalazł się autobus nr 15000, który został wyprodukowany w fabryce Solarisa w Bolechowie.

Kraków najlepszym miastem w Polsce

Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce, a w Europie zajmujemy pod tym względem 5. miejsce. To jednak nie koniec zakupów w najbliższych latach. W czerwcu br. zostało podpisane porozumienie z NCBiR w sprawie realizacji programu transportu bezemisyjnego. Porozumienie daje MPK S.A. możliwość zakupu 11 autobusów w I etapie projektu, a następnie, po pozytywnych wynikach testów, prawo opcji zakupu do 150 dodatkowych autobusów. Dostawa autobusów elektrycznych z tego projektu będzie realizowana w latach 2019-2021 – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK S.A. w Krakowie.

Co ciekawe, Kraków jest innowacyjnym miastem nie tylko pod względem liczby autobusów elektrycznych. To właśnie stolica Małopolski była pierwszym miastem, w którym uruchomiona została linia w pełni obsługiwana przez autobusy elektryczne. Chodzi o linię nr 154, która przez pojazdy elektryczne obsługiwana jest od 29 kwietnia 2014 r. To właśnie tu zamontowana została również pierwsza w Polsce stacja ładowania autobusów przez pantograf. 

Przeczytaj również: "Elektryczne Solarisy pojadą do Brukseli"