1 września odbyła się pierwsza synchronizacja nowego bloku energetycznego o mocy 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Jak podkreśla inwestor, spółka Enea, wszystko przebiegło zgodnie z przyjętym harmonogramem. W dalszej kolejności prowadzone będą prace mające na celu regulację i optymalizację nowych instalacji do procesu produkcyjnego.
Synchronizacja bloku nr 11 w Elektrowni Kozienice. Fot. Enea S.A.
Na czym polegała synchronizacja bloku w Kozienicach?
Zanim nowa jednostka została zsynchronizowana z systemem elektroenergetycznym, prowadzono prace przygotowawcze, które trwały kilka miesięcy. Konieczne było przetestowanie i uruchomienie wszystkich układów technologicznych. Jak powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei, po udanej próbie ciśnieniowej kotła, był to drugi ważny sprawdzian naszej nowej jednostki wytwórczej. Tym samym inwestycja zbliża się do końca. Kowalik przypomina, że budowa bloku w Kozienicach to jedna z najważniejszych w historii polskiej energetyki inwestycji. Jego parametry techniczne powodują, że będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie. Krzysztof Figat, prezes Enei Wytwarzanie dodaje, że nowy blok opalany węglem kamiennym w Kozienicach jest największą tego typu jednostką energetyczną na świecie.
Ile energii wyprodukuje Elektrownia Kozienice?
Do budowy jednostki zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie kotła, turbiny i ochrony środowiska. Sprawność bloku w zakresie wytwarzania energii elektrycznej kształtuje się na poziomie 45,6%.
Dzięki nowej jednostce moc wytwórcza kozienickiej elektrowni wzrośnie do 4 tys. MW. Tym samym elektrownia będzie generować 13% energii konsumowanej w kraju.
Wykonawcą generalnym bloku nr 11 w Kozienicach jest Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal.
Przeczytaj także: W Elektrowni Dolna Odra zbudują blok gazowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.