Celem inwestycji jest zapewnienie wody o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości m.in. do uzupełniania strat obiegów chłodzących bloki energetyczne Elektrowni Opole, zasilania układu chłodzenia w centralnej sprężarkowni, zasilania instalacji odsiarczania spalin, awaryjnego zasilenia sieci wody p.poż. oraz uzupełniania obiegu kotłowego bloków energetycznych wodą zdemineralizowaną – czytamy w komunikacie spółki PGE GiEK.


Stacja uzdatniania wody obsługiwać będzie nie tylko powstające bloki energetyczne Elektrowni Opole, ale również te eksploatowane (1-4). Oczyszczona woda będzie trafiać do obiegów chłodzenia całej elektrowni, jak również będzie służyła jako surowiec do stacji demineralizacji.

Ilość wody, jaką stacja uzdatniania będzie przygotowywała jest imponująca. W ciągu 24 godzin uzdatniać będzie około 170 tys. m3 wody, co porównać możemy do dobowego przygotowania wody przez warszawski wodociąg północny. Inwestycja obejmowała także modernizację przepompowni ujęcia wody na rzece Mała Panew. Za pomocą zmodernizowanej pompowni położonej w odległości około 3,5 km od elektrowni woda przekazywana jest do stacji uzdatniania – powiedział dyrektor Elektrowni Opole Bernard Ptaszyński.

Uzdatnianie wody w elektrowniach

Stacja uzdatniania wody pełni ważną rolę w procesie działania elektrowni. Woda wykorzystywana do chłodzenia w elektrowniach musi mieć jakość porównywalną z jakością wody pitnej. Różnicą jest to, że uzdatniona woda nie powoduje osadzania się kamienia na instalacjach. Stacja uzdatniania wody ma więc na celu usunięcie zanieczyszczeń organicznych oraz związków żelaza, glinu i manganu.

Przeczytaj również: "Elektrownia Ostrołęka dofinansuje budowę mostu przez rzekę Narew"