O licencję na realizację projektu wystąpiono już w 2013 r.; dwa lata później podjęto decyzję o zainwestowaniu środków finansowych i budowie. W 2015 r. rozpoczęto przygotowania po stronie norweskiej, aby dzięki poprowadzeniu kabla energetycznego w dnie Morza Północnego móc połączyć dwie sieci: norweską i brytyjską. W Wielkiej Brytanii przygotowania trwają dopiero od tego roku.
720-kilometrowy kabel energetyczny połączy Wielką Brytanię i Norwegię. Fot. northsealink.com
Projekt North Sea link realizowany jest przez spółki, które w swoich krajach są głównymi producentami i dystrybutorami energii elektrycznej: Statnett (Norwegia) i National Grid plc (Wielka Brytania, występująca jako spółka-córka National Grid North Sea Link Limited). W ramach projektu zostanie zbudowany najdłuższy interkonektor na świecie; dzięki powstaniu 720-kilometrowej podmorskiej linii wysokiego napięcia, po raz pierwszy połączone zostaną siatki energetyczne Norwegii (punkt odbioru w Kvilldal) i Wielkiej Brytanii (punkt odbioru w Blyth).
Rząd Wielkiej Brytanii jest też już po rozmowach z rządem islandzkim - IceLink, połączenie między Islandią a Wielką Brytanią, prawdopodobnie zdetronizowałoby North Sea Link, ponieważ w przypadku tego interkonektora można by było mówić o podmorskim kablu o nawet 1200 m długości. Aktualnie prowadzone jest studium wykonalności - analizy zostaną zakończone do 2020 r.
Korzyści z budowy interkonektora
Ta skomplikowana i kosztowna (szacowany koszt - 1,5-2 mld EUR) inwestycja przyniesie spółkom wymierne korzyści.
Zwiększy zdolność przesyłową energii elektrycznej, zapewni możliwość skutecznego gospodarowania zasobami i pomoże obniżyć ceny prądu po obydwu stronach.
System energetyczny Wielkiej Brytanii różni się od norweskiego, dlatego będą się uzupełniać - w latach 2016-2020 brytyjska sieć przestanie być zasilana przez twiele jeszcze działających tradycyjnych elektrowni, prąd będzie pochodził w większości z odnawialnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe. Norwegia stawia natomiast na hydroelektrownie połączone z wielkimi zbiornikami wodnymi, co pozwala na łatwe dostosowanie się do wahań w zapotrzebowaniu, o ile warunki pogodowe pozwalają na napełnienie zbiornika.
North Sea Link pozwoli na maksymalne użycie naturalnych zasobów obu krajów z korzyścią dla odbiorców norweskich i brytyjskich. Dzięki interkonektorowi z sieci do sieci będzie mogło przepłynąć 1400 MW.
Planowana trasa interkonektora
Kable zostaną posadowione na głębokości od 1 do 3 m pod dnem morza. Metody jego instalacji zostaną dobrane odpowiednio do warunków podłoża, prawdopodobnie w wielu przypadkach zastosowane zostaną przekrocznia bezwykopowe.
Zarówno instalacja stacji przekształtnikowych, jak i kabla, rozpocznie się w 2018 r. Połączenie ma być oddane do użytku w 2021 r.
Przeczytaj także: Powstał klaster energii odnawialnej w Jeleniej Górze
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.