Na terenie elektrociepłowni pojawiła się nowoczesna instalacja odsiarczania i odazotowania, która kierując strumień spalin do nowego komina, zmniejsza emisję tlenku siarki pięciokrotnie, a tlenków azotu – trzykrotnie. Przeprowadzenie inwestycji pozwoliło elektrociepłowni dostosować się do wymagań unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, obowiązującej od 1 stycznia 2016 r.

W jaki sposób można przeprowadzić demontaż komina, nie zakłócając normalnego funkcjonowania elektrociepłowni i nie pozbawiając setek mieszkańców ciepła i prądu? Należy odpowiednio zaplanować działania – najpierw skuć wewnętrzną warstwę komina, a później, wykorzystując powiększoną przestrzeń, wykorzystać do rozbiórki zdalnie sterowaną maszynę wyposażoną w szczęki kruszące. Maszynę umieszczono na ruchomym podeście zainstalowanym w windzie towarowo-osobowej zamontowanej na wysokości 117 m. Kruszarka demontowała komin od góry, w tempie 1m/dobę.

Postępy prac w dużej mierze zależały od warunków atmosferycznych i nie mogły być kontynuowane podczas silnych wiatrów czy intensywnych opadów deszczu – przyznał Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJI S.A.

Wyzwaniem była jednak nie tylko pogoda – konieczne było też wywiezienie aż 3000 pozostałości po kominie; trafiły one do specjalistycznej firmy i poddane recyklingowi.



Prace przy rozbiórce żelbetowej konstrukcji trwały 5 miesięcy – od 23 maja br.

KOGENERACJA S.A. należy do Grupy EDF w Polsce; należą do niej 3 zakłady produkcyjne: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 365,7 MW i cieplnej 1080,4 MW.