Zakończona inwestycja wpisuje się w plan zabezpieczenia efektywnego wyprowadzania mocy z nowego, największego w Polsce, bloku energetycznego na węgiel kamienny, który od grudnia ub.r. funkcjonuje w Elektrowni Kozienice. Nowa linia będzie służyła do wyprowadzenia mocy z nowego bloku o mocy 1075 MW, dlatego wraz z nią oddano do użytku dwie stacje elektroenergetyczne zlokalizowane na jej końcach.

Wszystko o nowym bloku energetycznym w Elektrowni Kozienice w tym artykule: 
13 proc. krajowej energii będzie pochodzić z Elektrowni Kozienice


Przed uruchomieniem nowej linii wschodnia część Mazowsza zasilana była poprzez jedną linią elektroenergetyczną 220 kV Kozienice-Siedlce, która pracowała na napięciu nie wyższym niż 110 kV. Ograniczało to w istotny sposób możliwości przyłączenia do sieci odbiorców indywidualnych oraz zakładów przemysłowych.

Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, uznał tę inwestycję za powód do satysfakcji, gdyż realizacja założonego przez PSE planu rozbudowy infrastruktury sprawia, iż kraj i regiony dostają gwarancję dostaw energii elektrycznej, co przekłada się na ich atrakcyjność gospodarczą i inwestycyjną oraz stwarza nowe możliwości rozwoju.

Kolejne projekty

PSE planują już budowę linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci niskich napięć między aglomeracją warszawską a Siedlcami oraz budowę linii 400 kV Kozienice-Miłosna. Jak podkreślił prezes PSE, Eryk Kłossowski, spółka realizuje 140 inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną najwyższych napięć, a do 2025 r. zamierza przeznaczyć na nowe projekty 13 mld zł. 

Powstać mają prawie 3 tys. km nowych sieci najwyższych napięć, ponad 1,7 tys. km istniejących linii zostanie zmodernizowanych, zbudowanych zostanie sześć nowych stacji energetycznych, a 48 przejdzie remont lub zostanie rozbudowanych.

Przeczytaj także: Największy podziemny projekt hydroelektryczny na świecie