W związku z wejściem w życie tzw. rozporządzenia taryfowego (rozporządzenia ministra energii z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną), spółki PGE, Tauron oraz Enea przygotowały nowe oferty dystrybucji energii.
Taryfy antysmogowe w praktyce. Fot. Yevhen Prozhyrko/Shutterstock.com
Nowe nocne taryfy na energię elektryczną mają skutkować niższymi kosztami ogrzewania domów (dla tych, którzy posiadają ogrzewanie elektryczne) i ograniczeniem smogu (dzięki tym, którzy zdecydują się na rezygnację z ogrzewania domu węglem) – stąd nazywane są „antysmogowymi”. Ministerstwo Energii zaproponowało wprowadzenie taryf z o 50% niższymi niż w dzień cenami energii. Niższe stawki miały obowiązywać od godz. 23:00 do godz. 7:00 rano, ostatecznie funkcjonować ma zakres godzinowy 22:00-6:00.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) 3 stycznia br. zatwierdził związane z nowymi przepisami zmiany taryf PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator i Energa Operator - spółki utworzyły odrębne dodatkowe grupy taryfowe dla gospodarstw domowych - a 16 stycznia br. zatwierdził aktualizacje tychże.
Część spółek podzieliła się już swoimi planami promocji nowych regulacji.
TAURON Sprzedaż poinformował, iż jest w trakcie przygotowywania „Oferty Antysmogowej” dla klientów, którzy zdecydują się na wykorzystanie energii elektrycznej dla potrzeb ogrzewania gospodarstwa domowego oraz ładowania samochodów elektrycznych.
Stawka dzienna ustalona zostanie na poziomie taryfy G11 (jednej z podstawowych taryf dla odbiorców indywidualnych, charakteryzującej się stałą ceną prądu przez całą dobę), a specjalna stawka antysmogowa będzie o 40% niższa od stawki G11 i dotyczyć będzie energii nadwyżkowej.
Również Enea chce wprowadzić, póki co – pilotażowo – nowy produkt z preferencyjnymi cenami za energię elektryczną. Zgodnie z opisywaną ofertą, nocna stawka ma być o 60% tańsza od stawki dziennej. Jak w komunikacie spółki Enea podkreśla Piotr Adamczyk, wiceprezes Enei ds. handlowych, zaproponowane przez ministerstwo rozwiązania otwierają nowe możliwości biznesowe.
PGE dla zwiększonego zużycia energii w godzinach nocnych zastosuje upust cenowy w wysokości 50% stawki za energię elektryczną taryfy podstawowej (G11). W przypadku połączenia preferencyjnych stawek w ofercie produktowej z opłatami za usługi dystrybucyjne, w godzinach nocnych klient PGE skorzysta z ceny niższej o ponad 65 proc. niż w ciągu dnia. To jeden z elementów szeroko zakrojonego programu walki o czyste powietrze - podkreśla spółka.
Produkt zapewnia specjalny model cenowy współgrający z cenami taryfowymi PGE Obrót:
- strefa pierwsza (6:00-22:00): równa cenie taryfy G11;
- strefa druga (22:00-6:00): równa ½ ceny taryfy G11.
Obniżona stawka stosowana ma być w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii zużytej w danym punkcie poboru w analogicznym okresie rozliczeniowym w roku poprzednim.
Spółki zaznaczają, że nowe taryfy atrakcyjne mają być nie tylko dla tych, którzy zdecydują się na ogrzewanie elektryczne. Choć rozporządzenie miało na celu wzrost konkurencyjności ogrzewania opartego na energii elektrycznej, a w efekcie – zminimalizowanie emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania złej jakości paliwa w domowych piecach, nowe stawki mają być korzystne również dla posiadaczy pojazdów elektrycznych. Pilotażowa sprzedaż nowego produktu Enei planowana jest na styczeń br., PGE uruchomi sprzedaż 1 lutego br.
Przeczytaj także: PKN Orlen buduje własną sieć punktów ładowania aut elektrycznych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.