• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rury Hobas od Amiblu w egipskim megaprojekcie Siemensa

Opublikowano: 29-01-2018 Źródło: Amiblu

Od dwóch lat w Egipcie realizowany jest megaprojekt energetyczny. Wdrożenie go w życie ma na celu modernizację starzejącej się egipskiej sieci emergetycznej, a także wzrost produkcji prądu.


Rury Hobas od Amiblu w egipskim megaprojekcie Siemensa. Fot. Amiblu Rury Hobas od Amiblu w egipskim megaprojekcie Siemensa. Fot. Amiblu

Rozwój kraju nie jest możliwy bez odpowiedniego zapasu energii elektrycznej. Egipski potencjał od dawna nie utrzymywał się na wystarczającym poziomie, dlatego powzięto decyzję o budowie nowych elektrowni i modernizacji sieci. Egipskie firmy sprzymierzyły się z koncernem Siemens.

W 2015 r. Siemens i Egipt podpisały kontrakt o wartości 8 mld EUR na budowę i odbiór pod klucz trzech elektrowni CCGT o mocy 4,8 GW i 12 farm wiatrowych z 600 turbinami wiatrowymi - powiedział Peter Ullrich z Siemens Power & Gas Division. Dwa lata później, w marcu, kanclerz Angela Merkel oraz egipski prezydent Abdel Fattah El-Sisi zainaugurowali pierwszą fazę megaprojektu, która docelowo ma zwiększyć moc produkcyjną Egiptu o niemal połowę (około 45%). To kamień milowy równoczesnej budowy trzech wielkich elektrowni CCGT w trzech różnych lokalizacjach.

Nowe elektrownie w Egipcie

Elektrownie, które zostaną wyposażone w turbiny gazowe klasy H, zbudowane zostaną w miejscowościach Beni Suef i Burullus, a także w planowanej nowej stolicy Egiptu, na wschód od Kairu. Obiekty mają powstać do 2018 r.; dzięki nim energia elektryczna będzie mogła popłynąć do nawet 45 mln odbiorców, przy jednocześnie dużej krajowej oszczędności na gazie: około 1,3 mld USD rocznie.

Co nowego na budowie elektrowni?

Kontrakty na realizację projektów podpisano już w 2015 r. Wszystkie trzy elektrownie mają być wykonane identycznie – każdy obiekt, składający się z czterech bloków o mocy 1200 MW (łączna moc: 4800 MW), zostanie wyposażony w osiem turbin gazowych, cztery turbiny parowe, 12 generatorów i osiem wytwornic pary.

Oprócz wyżej wymienionych elementów, w każdym z obiektów zainstalowany zostanie obieg chłodzący. W elektrowni w Burullus obieg został zbudowany przy użyciu specjalistycznych rur wodociągowych Hobas, które na budowę dostarczyła spółka Amiblu.


Rury GRP firmy Hobas (Amiblu). Fot. Amiblu Rury GRP firmy Hobas (Amiblu). Fot. Amiblu

Wykorzystano rury wykonane z odlewanych odśrodkowo żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym (GRP) o średnicy DN2500, maksymalnym ciśnieniu PN 4 i klasie sztywności SN5000 (odcinek o długości około 230 m) oraz rury GRP o średnicy DN600 (odcinek o długości 25 m). 

Przewody wyprodukowano w Austrii, po czym na plac budowy w Egipcie transportowano zarówno drogą lądową (ciężarówkami), jak i morską.

Transport rur GRP. Fot. Amiblu Transport rur GRP. Fot. Amiblu

Instalację rurociągu rozpoczęto w kwietniu 2016 r. Obwody chłodzące zamontowano dla każdego z bloków osobno, jednocześnie dobudowując równoległy przewód o średnicy 600 mm i długości 25 m dla jednego z bloków.

Eksperci z Amiblu przygotowali indywidualne rozwiązanie zgodne z wymaganiami zapisanymi w projekcie. Dzięki temu, a także dzięki właściwej współpracy z podwykonawcą (Nessler Plastics) w trakcie instalacji przewodów, proces montażu przebiegł pomyślnie; począwszy od operacji laminowania rur przez testy ciśnieniowe aż po całościową kontrolę jakości.

Projekt koncernu Siemens ma zostać zrealizowany w 2018 r.

Hobas, spółka zależna koncernu Wietersdorfer połączyła swoje siły z Amiantit Europe. Ci dwaj najważniejsi gracze na rynku rur GRP (rur z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym) razem tworzą spółkę Amiblu.

Przeczytaj także: Z lądu do Atlantyku: tunelowanie na budowie elektrowni

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia