Wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski udzielił agencji Reuters wywiadu, w którym nie zaprzeczył możliwości włączenia się koncernu w budowę elektrowni atomowej w Polsce.
PKN Orlen pomoże wybudować elektrownię jądrową w Polsce ? Fot. vlastas/Shutterstock.com
Agencja przypomina, że polski minister energii, Krzysztof Tchórzewski, w ramach dywersyfikacji źródeł energii planuje budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – jednak zwraca uwagę na to, że nie przedstawiono dla tego projektu jeszcze żadnego modelu finansowania.
Podmiotem obarczonym odpowiedzialnością za projekt elektrowni ma być Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE), jednak samodzielnie nie będzie w stanie wyłożyć odpowiednich środków finansowych ze względu na wcześniejsze przejęcie polskich aktywów francuskiego koncernu EDF.
Projekt mógłby zatem zostać zrealizowany przy udziale PKN Orlen .
Analizujemy wszystkie potencjalne możliwości i projekty – powiedział agencji Reuters Kochalski. Nie w perspektywie roku czy dwóch, ale w perspektywie co najmniej 15–20 lat. Jak zaznaczył, Orlen analizuje wszystkie projekty, które mogłyby być zgodne ze strategią koncernu, w tym projekty atomowe.
Projekty energetyczne, takie jak elektrociepłownie czy sieć ładowarek samochodów elektrycznych to niewielki procent działalności PKN Orlen. Mimo różnych prowadzonych projektów koncern skupia się na branży paliwowej.
Większość ropy, którą importuje Orlen, pochodzi z Rosji, jednak podjęto już działania, które mają na celu dywersyfikację źródeł paliwa. Już w 2017 r. podjął współpracę z USA i Arabią Saudyjską. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała dostawę ropy naftowej z USA po cofnięciu embarga na eksport tego surowca – zaznaczył Kochalski. I dodał: Nie wykluczam, że zamówimy większą liczbę dostaw z tego kraju, jesteśmy też otwarci na inne źródła ropy naftowej.
Wiceprezes Orlenu podkreślił, że dostawy surowca pochodzącego ze źródeł w Uralu mają podwyższoną zawartość siarki, co jest istotną kwestią do dyskusji z biznesowymi partnerami z Rosji.
Kochalski odniósł się też do spekulacji dotyczących ewentualnej fuzji z Lotosem: Rzadko zdarza się, by dwa podmioty należące do państwa, konkurowały ze sobą na jednym rynku, jednak podstawą wszelkich działań musi być dla nas decyzja właściciela spółek.
PKN Orlen planuje za to wykupienie akcji czeskiego Unipetrolu – wyniki przetargu powinny być znane już wkrótce.
Przeczytaj także: Orlen rozbuduje terminal w Szczecinie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.