• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo

Opublikowano: 02-02-2018 Źródło: Stowarzyszenie ideaTECH

Z początkiem stycznia 2018 r. Stowarzyszenie ideaTECH, we współpracy z Małopolsko-Podkarpackim Klastrem Czystej Energii oraz Katedrą Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, rozpoczęło realizację projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Patronat nad wydarzeniem objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Fundacja dla AGH.


Do głównych celów projektu należy rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej:

- efektywności energetycznej wśród przedsiębiorców,

- tworzenia i realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej dla gmin,

- założeń koncepcji tzw. „Zielonych stref energetycznych”.

Projekt skierowany jest do przedsiębiorców oraz do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu woj. małopolskiego. Zakłada on organizację w 2018 r. dwóch konferencji naukowych w Krakowie oraz cyklu 10 warsztatów. Organizatorzy przedsięwzięcia wyszli z założenia, że tylko ścisła współpraca przedsiębiorców i samorządowców będzie w stanie trwale oddziaływać na środowisko naturalne poprzez zastosowanie wskazówek zdobytych podczas organizowanych przez Stowarzyszenie warsztatów tematycznych oraz konferencji naukowych. Sprawi to, że wiedza zostanie przekazana bezpośrednio podmiotom zainteresowanym tematyką efektywnego gospodarowania energią. Dodatkowo, dzięki dedykowanemu tematyce projektu serwisowi www oraz platformie e-learningowej, zwiększony zostanie zasięg oddziaływania Projektu. W założeniu ma to doprowadzić do integracji środowiska przedsiębiorców oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego na terenie woj. małopolskiego.

Głównymi priorytetami realizowanego projektu są:

  • zmniejszenie emisyjności gospodarki w celu poprawy jakości powietrza,
  • ochrona środowiska m.in. poprzez zwiększenie możliwości zapobiegania zagrożeniom naturalnym oraz wzmocnieniu odporności na zagrożenia związane z negatywnymi efektami zmian klimatu.

Poruszana tematyka w trakcie trwania całego wydarzenia dotyczyć będzie m.in.:

  • Efektywności energetycznej – w zamyśle warsztaty oraz wiedza zawarta w monografii, a także przekazana poprzez serwis www i platformę e-learningową, ma doprowadzić do trwałego efektu w postaci wprowadzanych zmian w zakresie energooszczędności, zarządzania energią oraz doprowadzania do zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw.
  • Dobrych praktyk w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w gminach – eksperci przekażą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego otrzymają bogatą paletę informacji oraz wskazówek co do tworzenia i realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej na swoim terenie.
  • „Zielonych stref energetycznych” – wytyczonych obszarów na terenie gminy, które posiadają potencjał do zastosowania odnawialnych źródeł energii. Koncepcja „Zielonych stref energetycznych” jest autorskim pomysłem ekspertów Stowarzyszenia ideaTECH oraz Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii. Polega ona na przeprowadzeniu badań i analiz oceniających potencjał oraz posiadaną infrastrukturę pod kątem zastosowania odnawialnych źródeł energii na danym terenie. Jednostka dysponująca takim opracowaniem będzie w stanie rozpoznać i wskazać pod inwestycje miejsca o największym potencjale związanym z produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu, w założeniach, potencjalny inwestor skieruje się najpierw do gminy, która posiada tego typu raport. Koncepcja „Zielonych stref energetycznych” jest spoiwem łączącym jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców.

Zadanie uzyskało pozytywną ocenę w konkursie POIS/2.4/2/2015 w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna POIiŚ 2014–2020, Podtyp projektu 2.4.5b Budowanie potencjału i integracja. W wyniku oceny przyznane zostało dofinansowanie na realizację niniejszego przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy do współpracy gminy oraz przedsiębiorstwa, zainteresowane rolą gospodarza, a także jako uczestników spotkań warsztatowych. Po więcej informacji, zapraszamy na stronę internetową www.ideatech.org.pl oraz do kontaktu bezpośredniego: e-mail: kontakt@zielonestrefy.pl, tel. 12 444 74 66.

Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!