Pod koniec lutego br. spółka informowała o wygaśnięciu wcześniejszego porozumienia, jednak zapewniła o kontynuowaniu czynności zmierzających do podpisania kontraktu z PFR. Jak podkreślano, spółka celowa Nowe Jaworzno, Grupa Tauron oraz Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy FIZAN i Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny FIZAN, których częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, nie przerwały rozmów na ten temat.


Niedługo można się spodziewać efektów dyskusji nt. warunków inwestycji kapitałowej w spółkę celową.

Celem zawarcia umowy ma być uczestnictwo wyżej wspomnianych funduszy w kolejnych dokapitalizowaniach spółki, poprzez obejmowanie nowo tworzonych udziałów w zamian za wkłady pieniężne do łącznej maksymalnej kwoty 880 mln zł.


Udział Tauronu w kapitale zakładowym spółki celowej w dniu oddania bloku do eksploatacji ma być nie niższy niż 50% + jeden udział. Fundusze miałyby posiadać udziały w wysokości około 14%. 

Nowy blok energetyczny w Jaworznie ma mieć moc 910 MW i produkować prąd na poziomie 6,5 TWh rocznie; jego sprawność ma być o około 30% wyższa niż innych bloków tego typu (funkcjonujących w Polsce). Będzie jednostką opalaną węglem kamiennym (nawet 2,8 mln ton w ciągu roku). Jego proekologiczna budowa ma pozwolić ograniczyć emisję dwutlenku węgla (do 30%) i innych gazów emisyjnych (50%). Według planów blok energetyczny zostanie oddany do użytku w listopadzie 2019 r. Wykonawcą tej inwestycji jest firma Rafako.

Przeczytaj także: PGNiG i Tauron pożyczą EC Stalowa Wola prawie 1 mld zł