Nowa Czechnica ma zastąpić obecnie funkcjonującą elektrociepłownię węglową Czechnica. Rozwój ciepła sieciowego to najlepszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Frąszczak, prezes Kogeneracji, należącej do Grupy Kapitałowej PGE. 

Na początek zaprojektowane zostaną dwa warianty techniczne Nowej Czechnicy, natomiast wybór konkretnego rozwiązania nastąpi pod koniec br. Na tę chwilę wiadomo, że moc nowej elektrociepłowni zwiększy się do 320 MWt w perspektywie 2030 r., a jako podstawowe paliwo zostanie wykorzystany gaz.


Istniejąca EC Czechnica (257 MWt, Siechnice, ul. Fabryczna 22) dostarcza ciepło południowo-wschodniej części Wrocławia oraz ogrzewa, poprzez sieć lokalną, odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Nowa Czechnica ma powstać na terenie byłej huty w Siechnicach.

Grupa PGE, której jesteśmy częścią, jest liderem rynku ciepła w Polsce. Chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze. Budowa Nowej Czechnicy to ważny element tej zmiany oraz wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze we Wrocławiu i jego aglomeracji – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Spółka Kogeneracja to główny producent ciepła sieciowego dla Wrocławia. Od 2000 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a w 2017 r. została odkupiona od francuskiej grupy EDF przez Grupę Kapitałową PGE.

Przeczytaj także: Modernizacja sosnowieckiej elektrociepłowni ArcelorMittal na finiszu