Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), Komisja Europejska (KE) zatwierdziła włączenie elektrociepłowni gazowej w Płocku w istniejący system wspierania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej. Oznacza to, że zakład otrzyma certyfikat za każdą megawatogodzinę wytworzonej energii w trybie skojarzonej produkcji ciepła oraz energii. Moc EC Płock to 600 MW.

Polski system kogeneracji został przez KE zatwierdzony we wrześniu 2016 r. Zobowiązuje on dostawców ciepła i energii elektrycznej w kraju do zakupu określonej liczby certyfikatów lub zapłacenia kary za niewywiązanie się z tego obowiązku. Dodatkowo kraj musi zgłaszać każde dodanie instalacji do systemu, jeśli tylko jej moc przekracza 300 MW.
W Płocku znajduje się największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny – jest to główny zakład produkcyjny PKN Orlen. Pod koniec czerwca br. spółka oddała do eksploatacji największy w kraju niskoemisyjny blok energetyczny. Jego moc elektryczna to 600 MWe, a cieplna – 520 MWt. Wytworzona przez niego energia zasili zakłady koncernu, natomiast nadwyżka przekazana zostanie do krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV. Wytworzona para ma być z kolei konsumowana przez aktywa produkcyjne Orlenu oraz lokalnych odbiorców. Inwestycję o wartości około 1,7 mld zł zrealizowało konsorcjum firm z Siemensem na czele.
Przeczytaj także: Nowy skład zarządu PKN Orlen

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.