Na dachu Centrum Usług Wspólnych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamontowano farmę fotowoltaiczną. Dzięki temu koszt utrzymania obiektu mają obniżyć się o około 15 tys. zł rocznie. To pierwsza tego typu instalacja na budynkach JSW.
JSW – panele słoneczne. Fot. JSW
Na należącą do JSW instalację składają się dwa falowniki o mocy 15 kW oraz 93 paneli fotowoltaicznych generujących moc 320 Wp każdy. W ten sposób pozyskana energia elektryczna ma trafiać do wewnętrznej instalacji budynku, a nadwyżki produkowanej energii do zewnętrznej sieci energetycznej. Średniorocznie powstawać będzie 72,5 kWh na dobę. Wyliczono, że inwestycja powinna zwrócić się po mniej więcej 10 latach.
Farma fotowoltaiczna JSW pracę ma zacząć pod koniec września br. Firma planuje, że kolejna farma fotowoltaiczna powstanie na budynku biura zarządu.
W JSW prowadzone są także inne innowacyjne projekty. Spółka np. prowadzi cyfryzację oraz informatyzację ciągu produkcyjnego. Mierniczy otrzymali skanery ręczne. Pod koniec tego roku ma być gotowy pierwszy pełny model 3D złoża JSW.
Do tego należąca do JSW kopalnia Budryk w Ornontowicach jest już w ponad 30% zasilana prądem z metanu – surowca pozyskiwanego w zakładzie. To dzięki działaniu nowo wybudowanego w kopalni układu kogeneracyjnego z dwoma generatorami (każdy ma 4 MW mocy). Układ jest zasilany gazem pochodzącym z odmetanowienia kopalni.
Ponadto w kwietniu br. poinformowano, że JSW i niemieckie jednostki naukowe rozpoczynają wspólnie opracowywanie nowoczesnych rozwiązań dla górnictwa – chodzi m.in. o egzoszkielet wspomagający pracę górników czy samowystarczalne systemy pojazdów na potrzeby kopalń.
Główna działalność Grupy JSW to produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych.
Przeczytaj także: Niemcy pomogą JSW badać nowoczesne technologie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.