Resort energii opublikował oficjalne stanowisko na 24. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbędzie się w Katowicach w dniach 3–14 grudnia br.
Zmiany klimatyczne i smog to problemy na skalę światową. W grudniu w Katowicach odbędzie się globalny szczyt poświęcony tym zjawiskom. Fot. PopTika/Shutterstock
Jak podkreśliło Ministerstwo Energii (ME), walka ze zmianami klimatu powinna mieć charakter globalnego i solidarnego wysiłku, jednak powinno zachować się nie tylko konkurencyjność gospodarek krajowych, ale też ich suwerenność w zakresie kształtowania miksów energetycznych. Jak wskazano w stanowisku, art. 194 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wskazuje, że każde państwo niezależnie może decydować o swoim miksie energetycznym. Może to oznaczać, iż ME planuje realizować cele polityki klimatycznej opartej o bilans zysków i strat oraz wykorzystywanie innowacyjnych technologii, w tym pozwalających na wykorzystanie paliw kopalnych w sposób bardziej efektywny i przyjazny środowiskowo, w miarę możliwości nie rezygnując z wykorzystania węgla jako źródła energii.
W ocenie resortu, dyskusję, która prowadzona jest wokół problemu ograniczania emisji, należy także skierować na dialog o zwiększeniu zagospodarowania i pochłaniania CO2, jako że redukcja emisji wpływa bezpośrednio na poprawę jakości powietrza. Wzrost pochłaniania to także wzrost produkcyjności gleb czy ochrona bioróżnorodności.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa też, że w walce ze smogiem pomóc może gaz ziemny, o ile zostanie upowszechniony w gospodarstwach domowych.
Idziemy w tym kierunku, biorąc pod uwagę możliwości dywersyfikacyjne, dzięki otwarciu gazoportu i uruchomieniu w perspektywie gazociągu do Norwegii (...). Podejmujemy systematyczne wysiłki w celu upowszechnienia dostępności gazu w nowych regionach poprzez rozbudowę systemu gazowego i dostęp do niego – powiedział szef resortu.
24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Przeczytaj także: Jak Ministerstwo Energii działa na rzecz rozwoju OZE?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.