Głównym udziałowcem w spółce jest Polska Grupa Energetyczna (PGE) – posiada 70% udziałów. W ub. tyg. wyraziła ona wstępne zainteresowanie nabyciem pozostałych 30%. Jako uzasadnienie podano restrukturyzację operacyjną i kosztową spółki oraz integrację działalności w ramach Grupy PGE.

Udziałowcami w spółce, oprócz Tauronu, są także Enea oraz KGHM Polska Miedź, która również wyraziła zainteresowanie sprzedażą swoich udziałów (wszystkie firmy mają ich po 10%).

Tauron Polska Energia to spółka dominująca w Grupie Tauron – jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Jest także drugim co do wielkości jej producentem oraz sprzedawcą, a także dostawcą ciepła na Górnym Śląsku. Holding kontroluje około 29% zasobów energetycznego węgla kamiennego w Polsce.

PGE EJ 1 została powołana do życia w 2010 r. Zadaniem spółki jest wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 3 tys. MW. Jak informowaliśmy kilka dni temu, według zapowiedzi resortu energii, pierwszy blok atomowy ma zostać oddany do użytku około 2033 r. W sumie w kraju powstać ma sześć takich bloków.

Przeczytaj także: W Polsce ma powstać sześć bloków atomowych