Dystrybucja energii jest pierwszym wyborem w zakresie inwestycjiPodstawowy cel inwestycji w ten obszar to zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do klientów oraz możliwość przyłączania do sieci nowych podmiotów, w tym z obszaru OZE. Z jednej strony zwiększamy więc finansowanie, z drugiej aplikujemy tam nowe rozwiązania – powiedział Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Obecnie zadania inwestycyjne spółki są realizowane na podstawie „Planu inwestycyjnego na lata 2018–2020 dla TAURON Dystrybucja S.A.”. Spisane w nim zadania obejmują projekty związane z podstawową działalnością operacyjną spółki. Celem realizacji jest realizacja umów o przyłączenie, zapewnienie bezpieczeństwa i jakości dostaw energii elektrycznej, efektywności funkcjonowania sieci dystrybucyjnej, ograniczanie strat energii oraz rozwój nowych technologii.

Plan inwestycyjny, to rodzaj mapy wyznaczającej kierunki działania spółki na następne lata. Przygotowując nasze inwestycje, analizujemy stan sieci, potrzeby klientów, ale również prognozujemy możliwości rozwoju poszczególnych obszarów regionu w perspektywie następnych lat – wyjaśnił Robert Zasinaprezes Tauron Dystrybucja S.A.

Jak podaje spółka, lokalne działania wpływają wpływają na rozwój regionu: np. przyłączenie do sieci ośrodka narciarskiego w Szczyrku w 2018 r. wymagało m.in. wymiany transformatorów 110/15kV, budowy linii kablowej 15kV o długości około 9 km i modernizacji pól średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ). Całkowita wartość zrealizowanego w latach 2017-2018 zadania wyniosła ponad 11 mln zł i pozytywnie wpłynęła na stan infrastruktury wykorzystywanej w regionie. 

Inne kluczowe inwestycje segmentu dystrybucji zakończone w 2018 r. to m.in.:

  • modernizacja rozdzielni 110kV w stacji 110/20/6kV SE Brynów (projekt związany ze zwiększeniem bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego);
  • budowa napowietrznej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Stróża (inwestycja zwiększyła bezpieczeństwo dostaw energii odbiorców zlokalizowanych na terenach gmin Dobra, Jodłownik, Tymbark i Mszana Dolna);
  • modernizacja linii 110 kV Siersza–Olkusz.

Spółka intensywnie poszukuje i wdraża technologie, które są odporne na wpływ otoczenia, w tym szczególnie na zjawiska atmosferyczne. Celem tych działań jest zmniejszenie liczby awarii i przerw w dostawach energii dla klientów. Temu celowi również służy, prowadzona na szeroką skalę, modernizacja obiektów i urządzeń o przestarzałej konstrukcji, które mają podwyższone koszty eksploatacji i prowadzenia ruchu sieci oraz mniejszą niezawodność w zakresie dostaw energii – przekazał Tauron. Ponadto część działań ukierunkowana jest na przyłączenie nowych produkcyjnych podmiotów gospodarczych, często zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych.

Spółka przypomniała też, że podejmuje nowe wyzwania, takie jak przyłączanie coraz większej liczby mikroinstalacji, które oddają energię do sieci spółki, czy też przygotowywanie warunków technicznych do wdrażania sieci inteligentnych (SMART).

Przeczytaj także: Polenergia: warunki przyłączenia morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II