Pozyskane dzięki nowej technologii ciepło mogłoby być wykorzystane zarówno w kogeneracji, jak i procesach przemysłowych czy miejskich sieciach ciepłowniczych. Co jednak najważniejsze, reaktory HTGR mogą zastąpić kotły gazowe i węglowe – pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO₂ i zmniejszyć import gazu.

Projektem programu wdrożenia reaktorów zajmuje się specjalny zespół powołany przez ministra energii, w którym znaleźli się przedstawiciele resortu, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.

W przypadku wdrożenia technologii jądrowych HTGR, Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii zidentyfikował typowy problem, zaobserwowany również w innych sektorach nowych technologii, jakim jest nienadążanie aktualnego systemu prawnego za rozwojem nowych rozwiązań technologicznych, co często kończy się niepowodzeniem przy ich wdrażaniu. Właśnie temu służyć będzie realizacja projektu Gospostrateg HTR – zidentyfikowane zostaną bariery prawne i administracyjne, zaproponowane zostaną zmiany w polskich przepisach, co zdaniem resortu energii przyczyni się ostatecznie do sprawnego (budżetowo i czasowo) wdrożenia tej technologii w kraju – podaje resort.

Najbliższe trzy lata zostaną poświęcone na przygotowanie analiz technicznych, prawnych i społeczno-gospodarczych, które mają być pomocne do wdrożenie technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych w Polsce.

Przeczytaj także: Największe elektrownie atomowe na świecie