Grupa Energa poinformowała o zakończeniu prac modernizacyjnych w obrębie ponad 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie (woj. zachodniopomorskie). Dzięki przeprowadzonej inwestycji zwiększony zostanie wolumen wytwarzanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Elektrownia wodna Borowo. Fot. Energa
Hydroelektrownia na rzece Drawa w Borowie przeszła kompleksową modernizację, której efektem ma być zwiększenie produkcji energii elektrycznej oraz usprawnienie eksploatacji obiektu. Jak tłumaczy Energa, przeprowadzony remont pozwolił na zwiększenie produkcji z OZE, a zatem również podniesienie udziału mocy z odnawialnych źródeł w miksie wytwórczym Grupy.
Elektrownia wodna Borowo to interesujący obiekt architektoniczno-budowlany, położony w atrakcyjnym otoczeniu, w głębi dużego kompleksu leśnego, na rzece Drawie. Została wybudowana w latach 1916–1918, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się tartak wodny. Z uwagi na unikatową architekturę, modernizację hydroelektrowni przeprowadzano z najwyższą starannością, przy zachowaniu wszystkich jej zabytkowych walorów – podała Energa. Nie jest to jednak tylko zabytek: to obecnie obiekt nowoczesny, całkowicie ekologiczny, wyposażony w nową, wysokosprawną turbinę wodną Kaplana o mocy 0,75 MWe wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Moc zainstalowana przed modernizacją wynosiła około 0,9 MWe, obecnie zaś 1661 MWe.
Poza wymianą urządzeń wykonano również remont istniejącej infrastruktury, m.in. wymieniono rozdzielnię SN-15 kV i urządzenia sterująco-zabezpieczające pozostałych hydrozespołów. Dotychczasową transformatorową stację napowietrzną zlikwidowano, a nowe suche transformatory blokowe zainstalowano w budynku elektrowni.
Dzięki zastosowaniu nowego hydrozespołu o wyższej sprawności niż oryginalne, znacznie zwiększymy produkcję energii. Szacujemy możliwy wzrost o około 24% rocznie. Zrealizowana właśnie inwestycja jest również odpowiedzią na potrzebę polepszenia jakości powietrza, wskazywaną przez lokalną społeczność gminy Kalisz Pomorski – powiedział Adam Galanek, wiceprezes zarządu Energa Wytwarzanie S.A.
Remont obiektu rozpoczęto w kwietniu ub.r. i zakończono po sześciu miesiącach. Pod koniec stycznia br. wydano spółce pozwolenie wodnoprawne, dzięki któremu elektrownia mogła zostać włączona do eksploatacji.
Po oddaniu do eksploatacji, nowo zamontowana turbina przejmie średni roczny przepływ jako turbina wiodąca. Natomiast dotychczas eksploatowane hydrozespoły, będą trzymane w rezerwie wytwórczej na szczytowe przepływy – poinformowała Energa.
Prezes zarządu Energa Wytwarzanie S,A. podkreślił: produkcja energii z OZE jest jednym z naszych priorytetów. W ramach optymalizowania produkcji przyjaznej środowisku oraz wdrażania innowacji na polskim rynku, w najbliższych miesiącach uruchomimy w Bystrej największy magazyn energii. Innym przykładem naszych proekologicznych działań jest pilotażowa wersja paneli fotowoltaicznych na wodzie. W najbliższym czasie planujemy również dalsze modernizacje szeregu obiektów hydrotechnicznych.
Wartość projektu w Borowie to około 6 mln zł. Generalnym wykonawcą modernizacji było gdańskie przedsiębiorstwo Gajek Engineering sp. z o. o.
Przeczytaj także: W Krakowie powstała nowa stacja energetyczna
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.