Agencja Reuters podała, że szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis zadeklarował pomoc dla Białorousi w kwestii budowy elektrowni zasilanej LNG. Paliwo gazowe ma być alternatywą dla planowanych w Ostrowcu reaktorów nuklearnych.
Budowana elektrownia w Ostrowcu. Fot. dtvphoto/Adobe Stock
Warunkiem udzielenia pomocy jest całkowita rezygnacja z budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu, wspieranej przez Rosję: Litwa odcina się od energii atomowej z Białorusi głównie dlatego, że siłownia budowana jest we współpracy z rosyjskim Rosatomem.
To od władz Białorusi zależy, czy chcą budować jednostronną politykę energetyczną z zależnością od jednego kraju, czy podjąć decyzję o zmianie strategicznej w sektorze. Litwa może być użytecznym partnerem dla Białorusi – powiedział litewski premier. Zaoferował Białorusinom dostęp do litewskiej sieci gazowa, która już na początku kolejnej dekady zostanie połączona z Polską siecią poprzez Baltic Pipe, czyli strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim i realizowany już od wielu lat przez Polskę (poprzez spółkę Gaz-System) i Danię (poprzez spółkę Energinet). Planowany gazociąg, wraz z interkonektorami łączącymi Polskę m.in. z Litwą, Ukrainą czy Słowacją, ma uniezależnić region Europy Środkowo-Wschodniej od dominującego dziś kierunku dostaw surowca ze wschodu.
Obecnie Litwa również korzysta z niebieskiego paliwa dostarczanego przez Rosjan, lecz chce te dostawy ograniczyć.
Skvernelis podkreślił, że Litwa dla Białorusi mogłaby być nie tylko użytecznym partnerem, ale też dobrym przykładem w kwestii dywersyfikacji źródeł energii.
W październiku 2018 r. Michaił Michadiuk, białoruski wiceminister energetyki, zasugerował, że Polska mogłaby importować z Białorusi energię elektryczną pochodzącą z elektrowni atomowej w Ostrowcu.
Planowana elektrownia w Ostrowcu składać się będzie z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2,4 GW. Powstać ma w obwodzie grodzieńskim, w odległości około 50 km od Wilna. Rzeka Wilia, płynąca w kierunku litewskiej stolicy, ma być źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia. Litwini zarzucają Białorusi m.in. niezachowywanie przepisów bezpieczeństwa i ukrywanie części informacji na temat budowy siłowni.
Zgodnie z pierwotnym harmonogramem pierwszy blok miał być uruchomiony w 2018 r., a drugi w 2020 r.; obecnie planuje się, że pierwszy blok zostanie wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 r.
Przeczytaj także: Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.