• Konsorcjum trzech spółek liczy na grant NCBR, by zbudować prototypy elektrycznych autobusów
  • Rafako już stworzyła 8,5-metrowy autobus prototypowy
  • 62 samorządy w Polsce chcą kupić 1500 elektrycznych autobusów do 2023 r.

Firmy zamierzają zająć się stworzeniem innowacyjnego autobusu elektrycznego do transportu zbiorowego oraz dzieci i młodzieży. Rafako zbudowała już prototyp o długości 8,5 m – aktualnie w trakcie homologacji. Jeśli konsorcjum uzyska dofinansowanie, będzie w stanie rozszerzyć prace i stworzyć prototypy dłuższych pojazdów: 10-, 12- i 18-metrowych.

W programie E-bus prowadzonym przez NCBR udział zadeklarowały 62 samorządy, które zamierzają zakupić prawie 800 autobusów elektrycznych do 2020 r. oraz 1500 do 2023 r. Zdaniem Dariusza Śliwowskiego, wiceprezesa ARP, liczby pokazują, że rynek autobusów elektrycznych staje się coraz bardziej dojrzały i w najbliższych latach będzie wyraźnie rósł. Warto ten trend wykorzystać. Między innymi dlatego zaangażowaliśmy się we wspólny projekt opracowania, a następnie produkcji e-busa. Liczymy na to, że połączenie sił pozwoli na zdobycie przewag konkurencyjnych polskiego przemysłu w dziedzinie elektromobilności i przyczyni się do przyspieszenia upowszechnienia bezemisyjnego transportu zbiorowego.


Rafako dysponuje specjalistycznym zespołem inżynieryjnym, który będzie kontynuował prace projektowe po wykorzystaniu środków pozyskanych przez konsorcjum z NCBR. Firma nad projektem autobusu elektrycznego pracuje już od trzech lat i liczy na wykorzystanie doświadczenie inżynierów i już opracowanych innowacyjnych rozwiązań.

Autobus już skonstruowany przez inżynierów z Rafako ma 8,5 m długości, 2,45 m szerokości i 3,2 m wysokości. Taką wysokość uzyskano dzięki umieszczeniu akumulatora w podwoziu, co dodatkowo poprawiło stabilizację toru jazdy. Jako napęd przewidziano dwa rodzaje trójfazowych silników synchronicznych o mocy około 140 kW o dużej sprawności – rzędu 96%, znacznie wyższej od stosowanych dotychczas rozwiązań. Baterie również przewidziano w dwóch wersjach, NMC 144 kWh wraz z pokładową ładowarką, które pozwolą na przejechanie około 140 km, oraz LTO o pojemności 61 kWh (zasięg około 70 km).

Konsorcjum spółek AR, Rafako i Rafako Ebus bierze udział w konkursie w ramach programu „Bezemisyjny Transport Publiczny”. Zgodnie z przyjętą koncepcją program został podzielony na dwie części: badawczą, której celem jest opracowanie prototypów pojazdów oraz wdrożeniową.

Przeczytaj także: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Elektrowni Turów