• Dzięki pakietowi prosumenckiemu przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby
  • Nadwyżki elektryczności przekażą do sieci elektroenergetycznej, by w razie niedoborów ją odebrać
  • Instalacje mogą mieć maksymalną moc do 50 kW. Do 6,5 kW nie będzie wymagany projekt budowlany

Do tej pory prosumentami mogły być gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy nie mieli takich możliwości. Teraz ich sytuacja się zmienia. To pierwsza zmiana w ramach tzw. pakietu prosumenckiego. W planach są kolejne ułatwienia, które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski – czytamy w komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

Dodatkowo na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich można będzie tworzyć spółdzielnie energetyczne z prawem do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów.

Jednak z ulg dla prosumentów będą mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacjach o maksymalnej mocy do 50 kW, dla których wytwarzanie energii nie jest głównym obszarem działalności. Tak samo będą traktowane spółdzielnie energetyczne.

Resort liczy, że nowe regulacje będą impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. W ubiegłym roku postawiono 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych – dwukrotnie więcej niż w 2017 r. Pod koniec marca br. działało ich już ponad 65 tys. Rynek rośnie dynamicznie.


Status prosumenta pozwoli przedsiębiorcom obniżyć koszty energii zużywanej w codziennej działalności.

Prosumentów prowadzących firmy obejmie system opustów: z jednej strony będą mogli wytwarzać elektryczność na własną działalność, a z drugiej „magazynować” nadwyżki w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, by odebrać je w razie potrzeby.

Będą też rozliczać energię w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co umożliwi korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji powodującej konieczność poboru z sieci operatorów.

W ramach pakietu wprowadzono możliwości lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne. Nie będzie też obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji o mocy do 6,5 kW.

Ministrowie energii i gospodarki zostali zobligowani do przygotowania rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe zasady i procedurę przyłączania do sieci mikroinstalacji należących do prosumentów, jak również zakres i zasady bilansowania oraz rozliczeń z prosumentami.

Przeczytaj także: 94,5 mln zł na odnawialne źródła energii dla Górnego Śląska