Trwa lato, a więc większość z nas nie myśli jeszcze o zimie, jednak pod pewnymi względami na nadejście najchłodniejszych miesięcy w roku warto przygotować się już teraz. To dobry moment, aby pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza, który zapewni nam ochronę zarówno przed smogiem, jak i przed alergenami, gdyż poza sezonem jesienno-zimowym za niektóre modele zapłacimy znacznie mniej.
Fot. ranking-oczyszczaczy.pl
Technologie antysmogowe w oczyszczaczach powietrza
Głównym i najgroźniejszym elementem smogu są pyły zawieszone, które składają się z cząsteczek kilka lub nawet kilkadziesiąt razy drobniejszych od średnicy ludzkiego włosa i zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny. Wraz z tlenem trafiają one do dróg oddechowych i przedostają się do krwiobiegu, uzyskując dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych. Smog wywołuje nowotwory oraz schorzenia układu oddechowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego, a dodatkowo zaostrza przebieg już występujących chorób. Spośród nowoczesnych technologii oczyszczania w walce z pyłami zawieszonymi najlepiej sprawdza się filtr HEPA, który ma niemal każdy oczyszczacz powietrza na Ranking-oczyszczaczy.pl. Najczęściej stosuje się go wraz z filtrem węglowym, który odpowiada za pochłanianie zanieczyszczeń lotnych, w tym LZO. Chociaż niektórzy producenci oczyszczaczy poszukują alternatyw dla tego połączenia, to inne technologie nie dorównują im skutecznością w usuwaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza.
Oczyszczacze powietrza kontra alergeny
Z obecności w powietrzu alergenów wziewnych wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jednak osoby uczulone rozpoznają je dość szybko ze względu na wystąpienie u nich nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak podrażnienie i łzawienie oczu, wodnisty katar i kichanie. Alergikom zaleca się, aby z oczyszczaczy powietrza korzystali nie tylko w sezonie smogowym, ponieważ dobrze dobrane urządzenie zatrzymuje także alergeny. Aby tak się działo, sprzęt musi być wyposażony w odpowiednią technologię filtracji. W walce z pyłkami roślinnymi, sierścią, kurzem i zarodnikami pleśni bardzo dobrze sprawdzają się wspomniane już filtry HEPA. Oczywiście, chodzi tutaj o alergeny obecne w powietrzu, a nie te, które osadziły się na meblach lub innych powierzchniach.
Bardziej i mniej przydatne funkcje oczyszczaczy powietrza
Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w szereg funkcji dodatkowych. Na szczególną uwagę zasługuje tryb automatyczny, którego nie powinno zabraknąć w żadnym oczyszczaczu. Pracujące w nim urządzenie samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza, którego oceny dokonuje przy pomocy czujnika zanieczyszczeń. Gdy jakość powietrza pogarsza się, oczyszczacz zwiększa prędkość obrotów wentylatora, natomiast po wyeliminowaniu zagrożenia szybkość zostaje zredukowana. Tryb automatyczny wpływa zarówno na dokładność procesu oczyszczania (sprzęt od razu reaguje na napływ zanieczyszczeń), jak i na komfort użytkowania oraz koszty eksploatacji (wysokie tryby są głośne i wymuszają większy pobór prądu, a dodatkowo samodzielne sterowanie tempem filtracji to spora uciążliwość).
Z myślą o swojej wygodzie warto wybrać oczyszczacz powietrza, który oprócz trybu automatycznego zapewni możliwość sterowania poprzez pilota, a więc bez wstawania z kanapy czy łóżka. Urządzeniami spełniającymi ten warunek są np. Klarta Forste 2, Ideal AP30 i Electrolux EAP450. Część producentów idzie o krok dalej i wyposaża swoje urządzenia w sterowanie mobilne. Oczyszczaczami powietrza, których pracę można kontrolować z dowolnego miejsca na ziemi, są m.in. modele firmy Xiaomi i LIFAair. Chociaż w pierwszej chwili takie rozwiązanie wydaje się znakomite, to dobrze byłoby zastanowić się, czy mamy potrzebę monitorowania oczyszczacza, kiedy jesteśmy poza domem, a tym samym czy chcemy przez cały dzień myśleć o smogu.
Oczyszczacz z nawilżaczem – tak czy nie?
Na zakończenie wspomnijmy o tym, że niektóre firmy umożliwiają zakup oczyszczacza połączonego z nawilżaczem powietrza. Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie jest marka Sharp, która oferuje szeroki wybór urządzeń dwufunkcyjnych, idealnie realizujących oba swoje zadania. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie dotyczące tego, czy lepiej wybrać oddzielny oczyszczacz i nawilżacz, czy sprzęt łączący obie te funkcje, jednak niezależnie od podjętej decyzji, warto dokonać zakupu przed nadejściem sezonu grzewczego. Nawilżacze podobnie jak oczyszczacze wiosną i latem często można kupić taniej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.