Przynajmniej sześć reaktorów jądrowych, znajdujących we francuskich elektrowniach atomowych eksploatowanych przez EDF, nie działa prawidłowo - podała agencja Reuters. EDF uspokaja opinię publiczną, jednak francuskie władze rozdają mieszkańcom osiedlonym blisko siłowni więcej niż zazwyczaj tabletek z jodem. Dystrybuowane są też instrukcje na wypadek awarii.
Elektrownia Dampierre. Fot. JackF/Adobe Stock
Francja ma drugą co do wielkości flotę reaktorów jądrowych zaraz po USA, ale szereg problemów technicznych, w połączeniu z problemami w budowie reaktorów, zepsuło wizerunek EDF jako lidera w dziedzinie technologii jądrowej. Mieszkańcy terenów znajdujących się w sąsiedztwie elektrowni (Urząd ds. Bezpieczeństwa jądrowego ASN ogłosił w czerwcu br. przedłużenie promienia bezpieczeństwa do 20 km od każdej elektrowni, w porównaniu z 10 km ustawionymi w 2016 r.) nieufnie podchodzą do zapewnień, że nikomu nic nie grozi.
Jak wygląda sytuacja elektrowni atomowych we Francji?
Problemy zauważono, obserwując pracę sześciu reaktorów: w elektrowniach Blayais, Bugey, Fessenheim, Dampierre-en-Burly i Paluel. 18 września okazało się, że reaktor jądrowy w palenisku Flamanville w Normandii musiał zostać wyłączony z powodu wykrycia śladów korozji w systemach rezerwowych.
France to give millions of residents iodine pills as EDF spots problems in six nuclear reactors https://t.co/HvKT4MfLPA pic.twitter.com/S1Y05Srrie
— Times of News Europe (@TimesEurope) 18 września 2019
Na tym etapie instrukcji technicznej dotyczącej tych komponentów, EDF uważa, że zauważone rozbieżności nie podważają przydatności sprzętu do serwisu i nie wymagają natychmiastowej naprawy – oświadczyło EDF.
Mimo to, postanowiono rozdać tabletki z jodem ponad 2 mln obywateli.
#France to distribute free iodine tablets to 2.2 million people - #EUToday https://t.co/RorpXDcIzU #Nuclear
— EU today (@EU_today) 18 września 2019
Francja, spośród wszystkich państw na świecie, jest najbardziej zależna od energii jądrowej. Obecnie pracuje nad ograniczeniem tego uzależnienia. Do 2028 r. chce podwoić produkcję energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Zgodnie z planami, będzie pozyskiwać około 35 GW mocy z elektrowni wiatrowych, a ponad 44 GW z fotowoltaiki. Energetyka wodna ma przynosić zaledwie 27 GW.
Przeczytaj także: Największe elektrownie atomowe na świecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.