Polska Grupa Energetyczna (PGE) zidentyfikowała już tereny pozwalające na budowę elektrowni fotowoltaicznych na poziomie około 750 MW. Pierwszy istotny przyrost mocy z tego odnawialnego źródła energii (OZE) planowany jest na 2021 r.
PGE stawia na fotowoltaikę. Fot. jeson/Adobe Stock
Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję lidera transformacji energetycznej, inwestując w nieemisyjne źródła wytwórcze, do których zaliczamy przede wszystkim wiatraki na morzu i program rozwoju paneli fotowoltaicznych. W programie offshore jesteśmy obecnie na etapie wyboru partnera spośród podmiotów, które złożyły wiążące oferty zakupu udziałów, natomiast w przypadku programu PV nawiązaliśmy już współpracę z wiodącymi właścicielami gruntów w Polsce, wśród których znajdują się m.in. Polskie Koleje Państwowe i KGHM Polska Miedź. Już teraz, spośród terenów własnych i partnerów, zidentyfikowaliśmy zasoby pozwalające na wybudowanie mocy fotowoltaicznych na poziomie około 750 MW – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski.
Pierwszy przyrost energii ma być osiągnięty już za dwa lata. Do końca 2020 r. natomiast, spółka planuje przygotować 30 projektów do udziału w aukcji.
Celem PGE jest osiągnięcie 2,5 GW mocy fotowoltaicznych w perspektywie 2030 r. Grupa szacuje, że w 2025 r. jej moc w źródłach PV mogłaby wynieść minimum 1,3 GW.
Grupa ma obecnie plany osiągnięcia 25-procentowego udziału elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Podstawą programu jest rozwój organiczny własnych projektów, ale spółka nie wyklucza akwizycji projektów i elektrowni fotowoltaicznych. Budżet przeznaczony na inwestycje w zakresie fotowoltaiki to od 6 do 8 mld zł.
Spółka poinformowała też w komunikacie, iż trwają prace na budowie inwestycji Klaster, czyli trzech lądowych farm wiatrowych (Starza, Rybice i Karnice II) o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW i rocznej produkcji na poziomie około 277 GWh. Przewidziany okres eksploatacji farm to 25 lat, a okres wsparcia dzięki wygranej aukcji OZE – 15 lat. Jak do tej pory, wszystkie prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla wszystkich farm planowane jest na koniec I kwartału 2020 r.
Dzięki realizacji tego projektu PGE zwiększy moc zainstalowaną swoich farm wiatrowych o 18%, do blisko 650 MW.
Przeczytaj także: Energa zmodernizowała elektrownię wodną w Gałąźni Małej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.