• Elektrociepłownia w Stalowej Woli planuje kupno bloku na biomasę
  • PGNiG i Tauron, współwłaściciele jednostki, liczą na zwiększenie wytwarzania z OZE
  • Blok biomasowy działałby obok bloku gazowo-parowego, który rozpocznie produkcję w 2020 r.

Rozwój nowe źródeł energii odnawialnej wpisuje się w strategię Grupy Tauron obniżenia emisyjności o 50% do 2030 r. Podpisanie listu to dowód na to, że poważnie traktujemy nasze deklaracje dotyczące obecności i rozwoju działalności w Stalowej Woli – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

PGNiG, współudziałowiec ECSW, podkreśla, że stosuje już takie połączenia w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Przykładem jest Elektrociepłownia Siekierki, gdzie obok węgla wykorzystuje się biomasę.


W ECSW Tauron Wytwarzanie i PGNiG Termika mają po 50% akcji. Pod koniec I kw. 2020 r. w elektrociepłowni ma zostać oddany do użytku blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe, pracujący w wysokosprawnej kogeneracji. Będzie wytwarzał energię elektryczną, ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Inwestycja początkowo miała zostac zakończona w 2015 r.

Tauron jeszcze w sierpniu br. zadeklarował wsparcie Stalowej Woli przy budowie nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). Paliwo powstaje w specjalistycznych zakładach przetwórczych i wykorzystywane jest do produkcji energii elektrycznej. Spełnia znacznie ostrzejsze normy i wymagania środowiskowe niż ma to miejsce w przypadku paliwa węglowego.

Przeczytaj także: Puławy: umowa na budowę bloku energetycznego