Projekt ma być elementem wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jest on wynikiem naszych intensywnych prac oraz konsultacji z wieloma partnerami m.in. przedstawicielami sektora i biznesu. Jestem przekonany, że proponowane regulacje w istotny sposób przyczynią się do powstania w przyszłości systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Resort pracuje nad przepisami od kilku miesięcy. Do współpracy przy przygotowaniu regulacji zaproszone zostało szerokie grono partnerów społecznych, którzy są zainteresowanych inwestycjami w ten sektor OZE. Teraz projekt jest gotowy do dalszych prac legislacyjnych.

Jednocześnie Minister Energii wystąpił z wnioskiem o wpisanie przedmiotowego projektu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jest to niezbędny krok do dalszych prac legislacyjnych, czyli uruchomienia procesu konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Mamy nadzieję, że uda nam się je uruchomić w ciągu 23 tygodni – dodaje sekretarz stanu w ME Krzysztof Kubów, odpowiedzialny za obszar odnawialnych źródeł energii.

Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje, że na Bałtyku morskie wiatraki osiągną moc około 10 GW. Obecnie nad budową morskich farm pracują m.in. PGE, PKN Orlen oraz prywatni inwestorzy.

Przeczytaj także: Farmy wiatrowe – wiertnicy Orlenu zbadają dno Bałtyku