89% wynosi obecne zaawansowanie prac objętych kontraktem na budowę bloku energetycznego o mocy 496 MW brutto w Elektrowni Turów. Inwestycja realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) i ma znacząco przyczynić się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz lepszego wykorzystania złóż węgla w kopalni Turów.
Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów. Fot. PGE GiEK
- Budowa bloku energetycznego w Elektrowni Turów jest zaawansowana w 89%
- Nowa jednostka ma być oddana do eksploatacji w przyszłym roku
- Produkowana w nowym obiekcie energia zaspokoi potrzeby energetyczne około 1 mln gospodarstw domowych
Przejście w fazę rozruchu bloku było możliwe dzięki pomyślnej próbie ciśnieniowej kotła, jaką przeprowadzono w listopadzie ub.r. Od początku roku odbywał się m.in. montaż elektrofiltra, montaż mechaniczny kanałów spalin, a także pozostałych rurociągów w maszynowni oraz finalne centrowanie turbiny. Zakończono już także montaż rurociągów parowych i wody zasilającej, wentylatora spalin, układu podawania węgla do kotła, jak również wykładziny gumowej w absorberze. Posadowiono już także dostarczony agregat Diesla.
Pierwsze rozpalenie kotła na oleju lekkim, a także uruchomienie procesu czyszczenia chemicznego układu ciśnieniowego zaplanowano na III kwartał br. Następnie, w I kwartale 2020 r., podane zostanie paliwo główne, tj. węgiel brunatny. Wejście w etap gorącego rozruchu potwierdzi rozpalenie kotła i podanie pary na turbinę. Po synchronizacji turbozespołu z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym blok zostanie przekazany do eksploatacji. Ma to nastąpić najpóźniej z końcem października 2020 r.
Jak podaje PGE GiEK, na placu budowy pracuje każdego dnia około 1800 osób. To pracownicy konsorcjum firm, wybranego do realizacji inwestycji: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex S.A. oraz Técnicas Reunidas S.A. Budowa realizowana jest w formule „pod klucz”.
Nowy blok w Elektrowni Turów ma spełniać rygorystyczne normy unijne oraz te wynikające z konkluzji BAT (ang. Best Available Techniques), które zakładają wdrożenie najlepszych i najbardziej ekologicznych technologii (wymogi będą obowiązywać od 2021 r.).
Po przekazaniu nowego bloku do użytku Elektrownia Turów dysponować będzie siedmioma aktywnymi blokami o łącznej mocy 2000 MW. Wszystkie zasilane będą węglem brunatnym z kopalni Turów. Budowa nowej jednostki ma wypełnić lukę, jaka powstała po wyłączeniu trzech najstarszych bloków energetycznych.
Oprócz tego, PGE GiEK modernizuje bloki 1–3. Celem tych prac jest wydłużenie żywotności bloków o min. 20 lat, zwiększenie ich mocy z 235 MW do 250 MW oraz poprawa sprawności i dyspozycyjności jednostek. Modernizacji poddawane są główne wyspy technologiczne (kotły, turbiny, generatory, elektrofiltry, systemy sterowania). Zmniejszyć ma się emisja tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłu. Projekt jest warty około 800 mln zł.
Elektrownia Turów w Bogatyni (powiat zgorzelecki) jest trzecią co do wielkości węglową elektrownią cieplną w Polsce. Działa od 1962 r.
Przeczytaj także: Elektrownia Turów zwiększy produkcję taniego ciepła
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.