Partnerzy portalu

Częstotliwości radiowe 3600-3800 MHz – UKE rozpoczął przetarg!

Opublikowano: 08-02-2009 Źródło: PAP

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął przetargi na częstotliwości radiowe 3600-3800 MHz. Zwycięzcy będą mogli je wykorzystać m.in. do budowy regionalnych szerokopasmowych sieci internetowych. Przetargi dotyczą częstotliwości radiowych w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i opolskim - podał UKE w poniedziałek w komunikacie.


Ruszyły przetargi na częstotliwości radiowe. Fot. kangshutters / Shutterstock Ruszyły przetargi na częstotliwości radiowe. Fot. kangshutters / Shutterstock

Ogłoszono przetargi na częstotliwości radiowe 3600-3800 MHz

Zwycięzcy będą mogli wykorzystać częstotliwości radiowe m.in. do budowy bezprzewodowej sieci szerokopasmowego (szybkiego) internetu. Termin składania ofert w przetargach upływa 19 marca br.

UKE, wybierając zwycięzców przetargów, będzie brał pod uwagę m.in. zachowanie warunków konkurencji, wysokość kwoty, którą zaoferują uczestnicy i wiarygodność finansową. Zwycięzcy będą mogli wykorzystywać częstotliwości do 31 grudnia 2022 roku.

Co to jest częstotliwość radiowa?

Częstotliwość radiowa to częstotliwość drgań elektromagnetycznych. W jej zakres wchodzą drgania od 3 kHz do 300 Ghz. Jest stosowana w szeroko pojętej radiotechnice. Szerokopasmowy dostęp do internetu zakłada z kolei połączenie z internetem za pomocą szybkiego łącza bądź wysokoprzepustowego medium. Podczas połączenia wykorzystywane jest szerokie pasmo częstotliwości, jakie wytwarza modem.  

Fale radiowe. Fot. Pilotsevas / Shutterstock Fale radiowe. Fot. Pilotsevas / Shutterstock

W Polsce aktualnie działa ponad 300 rozgłośni radiowych, które wykorzystują ponad tysiąc nadajników radiowych na falach ultrakrótkich, a także rozgłośnie radiowe nadające na falach średnich, długich i w systemie radiofonii cyfrowej.

Czym zajmuje się Urząd Komunikacji Elektronicznej?

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest rządowym organem regulacyjnym w dziedzinie rynku usług z zakresu telekomunikacji, poczty i gospodarki zasobami częstotliwości. Nadzoruje też rynek w obszarze kontroli wyrobów emitujących lub podatnych na emisję pola elektromagnetycznego, m.in. urządzeń radiowych wprowadzonych do obrotu handlowego w kraju.

Źródło: UKE Źródło: UKE

Do najważniejszych zadań UKE wchodzą: analiza, regulacja i kontrola rynku telekomunikacyjnego, gospodarka zasobami częstotliwości, zarządzanie zasobami numeracji telefonicznej, kontrola spełniania wymagań z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej, a także analiza, regulacja i kontrola rynku pocztowego.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!