Szkockie Ministerstwo Transportu wybrało zespół, który zaprojektuje następceę słynnej przeprawy Forth Road Bridge przechodzący przez zatokę Firth of Forth. Zatoka Morza Północnego w Szkocji charakteryzuje się tym, że wcina się 80km w ląd. Nowa konstrukcja bedzie wieloprzęsłowym mostem podwieszonym (wantowym). Prace bidowlane przewiduje się na lata 2011 - 2016. Szacunkowy koszt przeprawy to 3.2 - 4.2 mld GBP. Jest to największa inwestycja infrastrukturalna w Szkocji w ostatnim dziesięcioleciu.
Aktualnie istnieją w Edynburgu dwie przeprawy mostowe przerzucone nad ujściem rzeki Forth:
Most kolejowy Forth Bridge wybudowany w latach 1879-1890. Most o długości całkowitej wynoszącej 2,5km, składa z trzech masywnych filarów w kształcie rombu o konstrukcji kratownicowej oraz czterech mniejszych wiaduktów. Każdy romb jest 110 metrowej wysokości, rozpiętość pomiędzy nimi wynosi 521m. Ruch pociągów przebiega w odległości 50 metrów od lustra wody, co praktycznie uniemożliwia wpływanie większych statków w głąb lądu. Do budowy zużyto około 54.000 t stali.
Most drogowy Forth Road Bridge powstały w latach 1958 - 1964, znajduje się w bliskiej odległości od znacznie starszego mostu kolejowego. Po oddaniu do użytku był najdłuższym tego typu mostem w Europie. Podczas budowy tej 2,5 kilometrowej konstrukcji zużyto prawie 47.000 ton stali (wraz z podtrzymującymi linami). Odległość pomiędzy głównymi przęsłami wynosi 1006m. Przed otwarciem mostu kursowały na tym odcinku promy, które przewoziły rocznie 1,5 milionów ludzi, 600.000 samochodów osobowych i 200.000 ciężarówek. Alternatywna droga na drugi brzeg zatoki Firth of Forth wiodła przez Falkirk, co wiązało się z pokonaniem 60 kilometrowej trasy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.