Od stycznia tego roku wydział badania wody wykonuje analizy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla wszystkich stacji uzdatniania w zakresie monitoringu przeglądowego, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - poiformował Sylwester Czop z GPW.
Monitoring przeglądowy obejmuje badania niezbędne do wykonania ocen porównawczych i długoterminowych prognoz jakości wody. To rozszerzenie monitoringu kontrolnego, obejmującego podstawowe badania jakości wody, podyktowane bieżącym nadzorem sanitarnym. Sprzęt i techniki badawcze GPW pozwalają dziś na wykonywanie wszystkich rodzajów badań.

Żeby spełnić wszystkie stale zaostrzające się normy, laboratoria badawcze muszą wdrażać systemy jakości i zabiegać o zatwierdzenia oraz akredytację. Wiąże się z tym również przystosowanie wszystkich pomieszczeń i stanowisk pracy do określonych standardów. Takie zmiany przeszło ostatnio katowickie laboratorium.
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstw wodociągowych. Z jego ujęć pochodzi ok. 80 proc. wody zużywanej na śląskim rynku. Firma sprzedaje wodę w ponad tysiącu punktach odbioru wody. Obsługuje ponad 3 mln mieszkańców.