Technologie bezwykopowe niewątpliwie rozpowszechniły się na polskim rynku w ciągu kilkunastu lat. Czas ten pozwolił, aby zyskały sobie zasłużone uznanie oraz szerokie grono zwolenników wśród inwestorów, projektantów oraz wykonawców. Podkrakowskie Tomaszowice już po raz trzeci były miejscem Międzynarodowej Konferencji, Wystawy oraz Pokazów Technologii na żywo.
W trakcie III edycji INŻYNIERII BEZWYKOPOWEJ LIVE swoje możliwości zaprezentowało ponad 30 firm działających na europejskim rynku. Dworek w Tomaszowicach odwiedziło ponad 300 osób. Byli to goście z Polski, Australii, Belgii, Czech, Holandii, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA. Obrady prowadzone były w języku polskim i angielskim. Patronat nad tegoroczną imprezą objęli: prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz - rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak - prorektor Politechniki Krakowskiej, PSTB (Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych), PFTT (Polska Fundacja Technik Bezwykopowych) oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Ideą przewodnią spotkań organizowanych przez nasze wydawnictwo jest wymiana doświadczeń w gronie specjalistów oraz przekaz wiedzy w formie teoretycznej, a także pokazów na żywo. Program został podzielony na dwa działy. Pierwszy dzień konferencji obejmował tematy inspekcji, monitorowania oraz rehabilitacji sieci. W trakcie tej sesji uczestnicy zapoznali się z szeregiem interesujących referatów i analiz zrealizowanych projektów oraz mogli osobiście przekonać się o możliwościach georadarów podczas pokazu lokalizacji podziemnej infrastruktury oraz tworzenia map. W trakcie kolejnej sesji, poświęconej rehabilitacji sieci, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się pokazowi renowacji przewodów kanalizacyjnych metodą shortliningu i burstliningu w systemie WIR, a następnie pokazowi czyszczenia metodą Vacujet do 2500 bar. Nie zabrakło omówienia regeneracji rurociągu metodą Process Phoenix oraz prezentacji renowacji przewodów kanalizacyjnych w technologii rękawów nasączanych i utwardzanych na miejscu budowy na przykładzie systemu Konudur Bravo Liner. Podczas drugiego dnia imprezy skupiono się na tematach związanych z wierceniami kierunkowymi HDD, technologią mikrotunelingu, nowościach materiałowych oraz sprzęcie stosowanym podczas bezwykopowej budowy sieci. W obszernych referatach przypomniano wybrane, wyjątkowe projekty wiertnicze, zrealizowane w ostatnich kilkunastu miesiącach.
Na zakończenie konferencji podczas uroczystej gali już po raz trzeci wyłoniono laureatów branżowych nagród TYTANY w pięciu kategoriach:
• Projekt roku - Nowa Instalacja
• Projekt roku - Inspekcja i Renowacja
• Produkt roku
• Firma roku
• Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłoniła komisja w składzie: Pani dr inż. Teresa Nowak - Uniwersytet Zielonogórski, Pani dr inż. Agata Zwierzchowska - Politechnika Świętokrzyska. W związku z tym, że konkurs odbywał się w trakcie zmian personalnych w Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych, w tym roku nietypowo do prac jury zaprosiliśmy zarówno byłego Prezesa PFTT Pana Marka Banasika jak i obecnego prof. dr hab. inż. Andrzeja Kuliczkowskiego. Wśród członków jury nie mogło również zabraknąć przedstawiciela Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych, a jest nim od trzech lat Pan prof. dr hab. inż. Cezary Madryas - prezes PSTB, oraz przedstawicieli uznanych rodzimych uczelni - Pana prof. dr hab. inż. Mariana Kwietniewskiego z Politechniki Warszawskiej, Pana dr inż. Andrzeja Kolonko z Politechniki Wrocławskiej, a także Pana dr inż. Karola Ryża z Politechniki Krakowskiej oraz Pana prof. dr hab. inż. Andrzeja Wichura z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jeden głos przypadł przedstawicielowi naszej redakcji - Pawłowi Kośmidrowi. Nagroda TYTAN jest wynikiem opinii wszystkich organizacji oraz instytutów naukowych, działających w technologiach bezwykopowych w Polsce, tak więc Członkowie komisji w każdej z kategorii mieli do dyspozycji pulę punktową, jaką rozdzielili pomiędzy firmy nominowane. Punkty przyznane za poszczególne miejsca w kategorii to 7, 5, 3, 2, 1. Werdykty wszystkich członków jury zostały zsumowane i w ten sposób wyłoniono laureatów. Pragnę również podkreślić, iż niezależnie od wyników każdą z nominowanych firm uważamy za wyróżnioną. Impreza ta potwierdziła ogromne zainteresowanie technologiami bezwykopowymi na rynku polskim, a jednocześnie pokazała, jak wiele jeszcze jest do zrobienia w promocji i szerzeniu wiedzy w tej dziedzinie.
Zapraszamy już za rok.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.