Minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Jak informuje resort, obecnie przeniesienie numeru do innej sieci trwa średnio 28 dni. Zgodnie z tegoroczną nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, przeniesienie będzie też bezpłatne (obecnie w różnych sieciach kosztuje ok. 50 zł).

Resort infrastruktury poinformował też, w jaki sposób można szybko przenieść numer do innej sieci. Abonent lub użytkownik usługi pre-paid (telefonu komórkowego na kartę), który chce przenieść się do innej sieci i zachować numer, nie będzie musiał- jak jest to obecnie- kontaktować się z dotychczasowym dostawcą usługi. Wniosek o przeniesienie numeru będzie można złożyć u nowego operatora - osobiście w jego siedzibie, listownie lub wysyłając odpowiedni formularz przez internet.

Wniosek jest formą pełnomocnictwa - upoważnia operatora telekomunikacyjnego do wypowiedzenia umowy z dotychczasowym dostawcą. Złożony osobiście w placówce operatora, musi zostać rozpatrzony w ciągu 6 godzin roboczych (w przypadku sieci komórkowych) oraz docelowo 1 dnia roboczego (w przypadku sieci stacjonarnych).

Docelowo, ponieważ resort podkreśla, iż w rozporządzeniu znajdują się przepisy przejściowe - do chwili uruchomienia przez UKE systemu teleinformatycznego PLI CBD - wspierającego usługę przenoszenia numerów - oraz w ciągu dwóch miesięcy od dnia jego uruchomienia, termin rozpatrzenia wniosku w przypadku abonentów sieci stacjonarnych będzie wynosił 7 dni.

PLI CBD, tzw. Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna Centralnej Bazy Danych, to system, który w przypadku telefonu stacjonarnego zlokalizuje adres, a przy połączeniu z telefonu komórkowego przekaże dane geograficzne miejsca, z którego wykonywane jest połączenie. Ma być jednocześnie centralną bazą numerów przeniesionych. Dzięki niej UKE chce skrócić czas przenoszenia numerów z jednej sieci do innej. UKE zakłada, że system powstanie w przyszłym roku. Szacowana wartość projektu to 12 mln zł.