Całkowita wartość inwestycji noszącej długą nazwę: "Inteligentny Koszalin - rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego e-Koszalin - budowa sieci teleinformatycznej i systemu monitoringu wizyjnego", jest szacowna na 20 mln zł. W ramach projektu w mieście zostanie położenie 49 km światłowodu, który połączy wszystkie miejskie instytucje: spółki komunalne, szkoły, policję, pogotowie i straż pożarną, co ma umożliwić im szybką i bezpieczną wymianę danych oraz wykonywanie połączeń telefonicznych za pomocą telefonii internetowej.

Zbudowanych zostanie też kilkanaście publicznych punktów dostępu do Internetu, co umożliwi bezpłatne korzystanie z sieci w niemal całej wschodniej części miasta i w kilku dzielnica części północno-zachodniej, oraz oglądanie programów telewizyjnych w systemie HD.  W ramach inwestycji rozbudowany będzie też system miejskiego monitoringu - z 7 obecnie funkcjonujących kamer do 64 - oraz system zarządzania ruchem na 19 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.

Celem rozbudowy infrastruktury jest stworzenie własnej sieci teleinformatycznej na terenie Koszalina, zapewniającej praktycznie nieograniczone możliwości transmisji danych wraz z wdrożeniem usług sieciowych dla przyłączonych jednostek. Ceny dzierżawy łączy telekomunikacyjnych (światłowodowych i miedzianych) oraz opłaty za usługi (dostęp do Internetu, połączenia telefoniczne) kupowane na rynku komercyjnym są skalkulowane przez dostawców na tak wysokim poziomie, że opłacalne jest budowanie własnej infrastruktury sieciowej. Inwestycja taka zwraca się już po 1-2 latach i w dłuższej perspektywie przynosi znaczne oszczędności, a może nawet stanowić dodatkowe źródło dochodów.

Budowa światłowodowej sieci ma zakończyć się w 2012 r. Projekt ma być jednak kontynuowany przez kolejne 5 lat.
Podobny projekt teleinformatyczny jest realizowany w stolicy województwa Szczecinie. Zakłada się, że w przyszłości szerokopasmowa sieć teleinformatyczna obejmie cały region.